Ο Απόλλωνας Λεμεσού επικράτησε  με 4-0 της Λευκοθέας Λατσιών στον σημερινό (25 Απριλίου) τελικό Κυπέλλου Γυναικών, που πραγματοποιήθηκε  στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο.
ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 4-0 ΤΗΣ ΛΕΥΚΟΘΕΑΣ ΛΑΤΣΙΩΝ">

Νταμπλ ο Απόλλωνας

Κυριακή, 25 Απριλίου 2010

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Απόλλωνα (πέτυχε νταμπλ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά)  σε ένα αθλητοπρεπέστατο παιχνίδι με πολλές φάσεις, παρουσιάστηκε  ανώτερη από την αντίπαλο της και κατέκτησε δίκαια τον τίτλο.

Η Λευκοθέα Λατσιών, θα πρέπει να σημειωθεί ότι  πάλεψε φιλότιμα τον αγώνα στη δεύτερη επίσης συνεχόμενη παρουσία της σε τελικό Κυπέλλου.

Μετά το τέλος του αγώνα, έγιναν οι απονομές από το Βοηθό Γενικό Γραμματέα της ΚΟΠ κ. Παναγιώτη Φαντούση στην παρουσία του Προέδρου (έκανε την απονομή στη Λευκοθέα) της Επιτροπής Γυναικείου Ποδοσφαίρου της ΚΟΠ κ. Σοφρωνίου, καθώς και του Γενικού Διευθυντή της Ομοσπονδίας κ. Ανθούλη Μυλωνά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ο Απόλλωνας από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε δυνατά και δημιούργησε νωρίς τις προϋποθέσεις για να πάρει κεφάλι. Στο 7' λοιπόν η Άντρεα Λάϊου βρέθηκε σε θέση βολής και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα (0-1).

Η επιθετική δραστηριότητα από το συγκρότημα του Χριστάκη Χριστοφόρου συνεχίστηκε και ένα λεπτό αργότερα η Λιλιάνα Κόστοβα με γωνιακό σουτ πέτυχε το 2-0.

Στο 11' και αφού προηγήθηκε κόρνερ για τη Λευκοθέα, η Λάϊου σε αντεπίθεση βρέθηκε μόνη απέναντι στην τερματοφύλακα της Λευκοθέας, όμως η Ιωάννα Αχιλλέως με σωτήρια επέμβαση απέτρεψε τον κίνδυνο για την εστία της.

Στο 19' μετά από έξυπλη πάσα της Σολωμού η Αλεξάντρα Ιουσάν από εξαιρετική θέση έπιασε το σουτ που έφυγε μόλις άουτ.

Στο 22' η Γκανέα απέκρουσε εύκολα το ψηλοκρεμμαστό σουτ που επιχείρησε η Ξένια Γεωργίου.

Στο 33' δυνατό σουτ της Κόστοβα από πλάγια θέση έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Λευκοθέας.

Στο 39' νέο σουτ της Κόστοβα σταμάτησε στο οριζόνιτιο δικάρι και στην επιστροφή της μπάλας η Λάϊου από εξαιρετική θέση σουταρε άουτ.

Νέο δοκάρι (42') για τον Απόλλωνα με πρωταγωνίστρια την Λάϊου, που στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από ταχύτατη ενέργεια και πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για την ομάδα της.

Β' ΜΕΡΟΣ
Στο 47' η Χριστιάνα Σολωμού από ευνοϊκή θέση έπιασε το σουτ που έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Λευκοθέας.

Στο 66' η Χριστιάνα Σολωμού εκμεταλλεύτηκε μακρινή μπαλιά και με κοντινό σουτ διαμόρφωσε  το 4-0 για τον Απόλλωνα.

ΛΕΥΚΟΘΕΑ:
Αχιλλέως, Μετάροβα, Τουμάζου, Πιερή, Φακούτα, Σοφοκλέους (81' Κύρκου), Ιωνά (57' Γιάγκου), Παπαδοπούλου, Χάλιου, Γεωργίου, Μοδέστου (85' Παναγιώτου)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γκανέα, Γ. Αντωνίου (85' Μ. Γεωργίου), Ιουσάν, Όλαρ, Σπανού, Λάϊου (85' Νεοφύτου), Ντρακουλέσκου (85' Νεάρχου)  Κόστοβα (55' Π. Αντωνίου), Ε. Σολωμού, Χρ. Σολωμού, Σοφοκλέους

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Μασιάς

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νίκη Καραγιώργη, Κυριάκος Νεοφύτου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Παναγιώτης Γερασίμου

ΕΚΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
Ο φετινός Τελικός Κυπέλλου είναι ο 6ος που διοργανώνει η ΚΟΠ από την περίοδο 1998-1999 που ξεκίνησε πάνω σε οργανωμένη βάση το γυναικείο ποδόσφαιρο στην Κύπρο.

Η Λευκοθέα ήταν η πρώτη ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο στην ιστορία του θεσμού και ακολούθησε η Πάφια (2002-2003), η ΑΕΚ Κοκκινοχωρίων (2006-2007), η Βάμος Ιδαλίου (2007-2008) και ο Απόλλωνας (2008-2009) και 2009/2010.

ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ
Η Λευκοθέα για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε στον προκριματικό γύρο τη Βάμος Ιδαλίου με 3-0 (δεν παρουσιάστηκε η Βάμος),  στην ημιτελική φάση την Λήδρα με 6-0 και στην ημιτελική φάση την ΑΕΚ Κωνστάντια με 1-0, από γκολ της Μικαέλα Χάλιου στην παράταση.

Ο Απόλλωνας προκρίθηκε με δύο εκτός έδρας νίκες. Πρώτα απέκλεισε την Αθλητική Ένωση Αμμόχωστο με 3-0 και στην ημιτελική φάση την ΑΜΟΚ/Χρυσομηλιά με 7-1.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Η ώρα της απονομής του Κυπέλλου στην αρχηγό του Απόλλωνα από τον Βοηθό Γενικό Γραμματέα της ΚΟΠ κ. Πανίκο Φαντούση.