Η Ομόνοια στον αποψινό τελικό κέρδισε τον Απόλλωνα στη διαδικασία των πέναλτι  και αναδείχτηκε κυπελλούχος για την περίοδο 2010/20011.">

Κυπελλούχος η Ομόνοια

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2011

Η Ομόνοια στον αποψινό τελικό που έγινε στο Στάδιο ΓΣΖ κέρδισε τον Απόλλωνα στη διαδικασία των πέναλτι  και αναδείχτηκε κυπελλούχος για την περίοδο 2010/20011.

Στην κανονική διάρκεια του ο αγώνας τελείωσε στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε ούτε μέσα από τη διαδικασία της παράτασης και στα πέναλτι κέρδισε με 4-3, μαζί και το τρόπαιο.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 14’ με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου και ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 85’.

Ο Μπανκούρα μετά από ατομική προσπάθεια έπιασε το σουτ που κτύπησε στον Ηλία Χαραλάμπους και κατέληξε στα δίκτυα του Γιωργαλλίδη.

Το ισόπαλο 1-1 διατηρήθηκε και στην ημίωρη παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι για την ανάδειξη του νικητή.

Ο Αντώνης Γιωργαλλίδης απέκρουσε δύο πέναλτι και η Ομόνοια αναδείχτηκε κυπελλούχος (4-3) για 13η φορά στην ιστορία του θεσμού.

Η σειρά των πέναλτι:
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μιρτάκοβιτς 1-0
ΟΜΟΝΟΙΑ: Κωνσταντίνου 1-1
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μπανκούρα 2-1
ΟΜΟΝΟΙΑ: Εφραίμ 2-2
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σταύρου (απόκρουση Γιωργαλλίδη)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Ρουέδα 2-3
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σεμέδο 3-3
ΟΜΟΝΟΙΑ: Αγκουϊάρ 3-4
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Ερίσε (απόκρουση Γιωργαλλίδη)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σβαλόφσκι, Μερκής, Νεβά, Λόπες, Μόρις (58' Σεμέδο), Κιντέρος (33' Νούνιες), Ερίσε, Μπανκούρα, Κοσόφσκι (73' Σταύρου), Ατόρνο, Μιρτάκοβιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Ντάβιντσον, Καρυπίδης (77' Βέντσελ), Χαραλάμπους, Αβραάμ, Λεάντρο, Αγκουϊάρ, Μακρίδης, Αλωνεύτης (94' Ρουέδα), Λούα Λούα (58' Εφραίμ), Κωνσταντίνου.

*Τον αποψινό τελικό διαιτήτευσε ο Ελβετός διεθνής Μάσιμο Μπουζάκα.

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν οι απονομές από τον Πρόεδρο της ΚΟΠ κ. Κωστάκη Κουτσοκούμνη.