Φιλική ήττα από Σουηδία για τους Νέους

Τρίτη, 5 Μαρτίου 2013

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων Λοϊζίδης και Wahlqvist μαζί με τους διαιτητές, πριν απο την έναρξη του σημερινού φιλικού.
------------------------------------------------------------------------

Φιλική ήττα από την Εθνική Σουηδίας U-17 για την Εθνική μας ομάδα των Νέων U-18. Ο αγώνας έγινε στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών και ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0 για τους Σουηδούς.

Το γκολ που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα του σημερινού φιλικού πέτυχε στο 78' ο Engvall με ψηλοκρεμμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ του αγώνα στην υφιστάμενη σελίδα - πάνω δεξιά

Το παιχνίδι ήταν δυνατό και σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του μοιρασμένο. Η Εθνική μας ήταν καλύτερη στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ.

Η καλύτερη φάση σε αυτό το διάστημα ήταν ένα δοκάρι από μακρινό σουτ του Βασίλη Παπαφώτη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο προπονητής της Εθνικής μας Απόστολος Μακρίδης προχώρησε σε οκτώ μαζεμένες αλλαγές και ήταν φυσιολογικό να επηρεαστεί ο ρυθμός και η συνοχή της ομάδας μας, σε αντίθεση με τους Σουηδούς που συνέχισαν με την ίδια ομαδα.

Στο 55' ο τερματοφύλακας της ομάδας μας Ευάγγελος Γεωργίου σταμάτησε με όμορφο τρόπο πλασέ  του Kjellker ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι από την εστία μας.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η μπάλα παιζόταν κυρίως στη μεσαία γραμμή, με τις προϋποθέσεις για γκολ να δημιουργούνται απο τη δική μας ομάδα, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η μεγάλη ευκαιρία.

Στο 78' ήρθε το γκολ των Σουηδών με την όμορφη προσπάθεια του Engvall και στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια των διεθνών μας, το σκορ δεν άλλαξε.

ΚΥΠΡΟΣ: Κ. Παναγιώτου, Θ. Ιωάννου, Χ. Τζιαμμά, Α. Πουγιούκκας, Π. Λοϊζίδης, Α. Παναγιώτου, Σ.Λ. Παναγιώτου (30' Λ. Κοσμά), Β. Παπαφώτης, Α. Νικολάου, Χ. Πιθαράς, Α. Μακρής.

Για την Εθνική μας έγιναν οκτώ αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Συνέχισαν από το πρώτο ημίχρονο οι Κοσμά, Α. Νικολάου και Π. Λοϊζίδης, ενώ μπήκαν στο γήπεδο οι Ε. Γεωργίου,  Α. Παπαναστασίου, Χρ. Μιχαήλ, Σ. Σάββα, Μ. Πεχλιβάνης, Π. Κονομή, Χ. Εμμανουήλ και Ε. Ευσταθίου.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Stromgren, Bergman, S..Ramhorn, J. Rahmorn, Wahlqvist, Berisha, Rakip, Kjellker, Citaku, Engvall, Halvadzic.

Κύπρος και Σουηδία θα τα πουν σε νέο φιλικό την ερχόμενη Πέμπτη, στις 15:00, και πάλι στα Κούκλια.

Μέσα από τους δύο φιλικούς αγώνες με τη Σουηδία, ο Απόστολος Μακρίδης ουσιαστικά θα δώσει χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που θα αποτελέσουν την Εθνική Νέων U-19 στην επόμενη προκριματική φάση της διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 της UEFA.

Οι Σουηδοί συμμετέχουν στον 3ο όμιλο που θα φιλοξενηθεί στην Ουγγαρία και θα δώσουν τον πρώτο τους επίσημο αγώνα στις 26 Μαρτίου με αντίπαλο τη Λευκορωσία.