Δόξα - ΑΕΛ 3-4, Ερμής - Αλκή 2-4, Ανόρθωση - Πάφος 2-2

Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018
Η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Δόξας και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ανεβαίνοντας στους 31 βαθμούς. 4-3 το αποτέλεσμα το οποίο αφήνει τη Δόξα στην 8η θέση με 14 βαθμούς.

Ο Χουράδο άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό για την ΑΕΛ και η Δόξα ισοφάρισε με το Λουίς Κάρλος στο 12' και πήρε προβάδισμα με το Χατζηβασίλη στο 62.

Ο Μακρής στο 69' ισοφάρισε σε 2-2, ο Λαφράνς έδωσε προβάδισμα στους πρωτοπόρους στο 71' για να διαμορφώσει το τελικό 2-4 ο Μακρής στο 73'.

Σημαντική νίκη και για την Αλκή με 4-2 επί του Ερμή, ως τυπικά φιλοξενούμενη στο " Ν' Παπάς Group Αμμόχωστος Επιστροφή".

Ο Ταραλίδης άνοιξε το σκορ για τον Ερμή στο 7ο λεπτό για να ακολουθήσουν τέσσαρα τέρματα από την Αλκή στο 10' με τον Σπόλιαρτις, στο 13' με τον Σταύρου, στο 22' με τον Μπελαμείρι και στο 29' με τον Ιβάν Κάρλος.

Ο Κατσιατής μείωσε για τον Ερμή στο 78' σε 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλκή ανέβηκε στην 11η θέση με 10 βαθμούς, αφήνοντας τον Ερμή τελευταίο με 7 βαθμούς.

Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Η Πάφος προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σίντεφελντ (13') για να ανατρέψει τα δεδομένα η Ανόρθωση με Κατσαράβα (23') και αυτογκόλ του Ντόβμπια στο 52'.

Ο Νέμετς διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 67'.