Απόλλων - Ομόνοια 2-1, ΑΕΚ - Ερμής 2-2

Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2019
Νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα επί της Ομόνοιας σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

2-1 το αποτέλεσμα για την ομάδα της Λεμεσού η οποία ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με την ΑΕΛ στους 34 βαθμούς ενώ η Ομόνοια έμεινε στην έβδομη θέση με 17 βαθμούς. Η ΑΕΛ έχει αγώνα λιγότερο αφού αγωνίζεται τη Δευτέρα εκτός έδρας με την Αλκή.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με το νεαρό Μαρίνο Τζιωνή στο 23ο λεπτό και ο Απόλλων ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα με τους Μπρου και Ζελάγια στο 57' και στο 72'.

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ερμή με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Στην 6η θέση με 23 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ, 12ος με 9 βαθμούς ο Ερμής.

H AEK προηγήθηκε με το Χέφελ στο 11ο λεπτό αλλά ο Γιάννης Ταραλίδης με απευθείας φάουλ στο 29' και πέναλτι στο 45' έδωσε προβάδισμα στον Ερμή με 1-2. Ο Φλοριάν Τολμές ισοφάρισε με πέναλτι για την ΑΕΚ στο 78'.