Εκτός έδρας νίκη της ΑΕΛ επί της Αλκής με 3-1

Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2019
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΛ με 3-1 επί της Αλκής. Ήταν ο τελευταίος αγώνας της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta και η ΑΕΛ με την επιτυχία της αυτή, ανέβηκε στους 37 βαθμούς, έναν λιγότερο από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ το οποίο αντιμετωπίζει την ερχόμενη Κυριακή στο Τσίρειο Στάδιο.

Από την άλλη, η Αλκή μετά την ήττα αυτή, παρέμεινε στην 9η θέση και στους 14 βαθμούς.

Ο Ανδρέας Μακρής συνέχισε το σερί σκοραρίσματος του ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΛ στο 23ο λεπτό ενώ ο Άλεξ Ντα Σίλβα με απευθείας φάουλ πέτυχε το 0-2 στο 27'. Η Αλκή μείωσε με κεφαλιά του Μπελαμεϊρί στο 72' και ο Μαρκόφσκι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-3.