Ομόνοια - Δόξα Κατωκοπιάς 2-0, Απόλλων - ΑΕΚ 3-1

Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου 2019
Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ξεπέρασαν νικηφόρα το εμπόδιο της Δόξας.
-----------------------------------------

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της Κυριακής, η Ομόνοια νίκησε στο Στάδιο ΓΣΠ τη Δόξα Κατωκοπιάς με 2-0 και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος Cyta με 25 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ανόρθωση.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο και τα τέρματα της Ομόνοιας πέτυχαν στο 19ο ο Μποτεάκ και 23ο λεπτό ο Ορτέγα.

Στο Τσίρειο Στάδιο ο Απόλλωνας νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 και με απολογισμό 20 βαθμούς ανέβηκε στην τρίτη θέση. Η ΑΕΚ δέχτηκε την τρίτη σερί ήττα και παρέμεινε στους δεκαπέντε βαθμούς.

Τα τέρματα του Απόλλωνα πέτυχαν οι Πίττας (52'), Ζελάγια (58') και Μάρκοβιτς (69'). Η ΑΕΚ μείωσε στο 90ο λεπτό με τον Φλοριάν.

Η 12η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα με την αναμέτρηση του Εθνικού Άχνας με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου.