Μεγάλη νίκη της Ομόνοιας στην Πολωνία και πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Τετάρτη, 26 Αυγούστου 2020
Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League η Ομόνοια Λευκωσίας μετά τη νίκη της στη Βαρσοβία επί της Λέγκια με 2-0 στη διαδικασία της ημίωρης παράτασης.

Μετά το ισόπαλο 0-0 στην κανονική διάκρεια του αγώνα στο Στάδιο "Wojska Polskiego", η Ομόνοια σκόραρε δύο φορές στην παράταση και πήρε πανάξια την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε στο 93ο λεπτό ο Γκόμεθ με πέναλτι και στο 107ο λεπτό ο Τιάγκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Τζιωνής (77′ Ασαντέ), Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Γκόμες (103′ Μαυρίας), Μποτεάκ (91′ Λοΐζου), Τιάγκο (112′ Κίκο), Ντούρις.

Η Λέγκια ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Λέουτσουκ στο 55ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ομόνοια μετά τη μεγάλη της πρόκριση επί της πρωταθλήτριας Πολωνίας, θα περιμένει να μάθει αντίπαλο στην κλήρωση της ερχόμενης Δευτέρας.

Στον πρώτο προκριματικό γύρο η Ομόνοια απέκλεισε εκτός έδρας την Αραράτ Αρμενίας με 1-0.