Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας Λευκωσίας με τον Ερμή Απόλλων.

Με τις αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γυναικών Dimco.

Προχώρησαν νικηφόρα οι ομάδες που προπορεύονται και το σκηνικό της πάνω ζώνης της βαθμολογίας παρέμεινε σταθερό.

Η πρωτοπόρος ομάδα Apollon Ladies κέρδισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα Χρυσομηλιά με 10-1 και έφτασε στους 42 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Σκόραραν Λόκγουτ (6', 10'), Φρίντα (17', 29', 52', 60'), Καρπόνι (40', 54') και Λέστερ (59', 63'). Για την Καρμιώτισσα Χρυσομηλιά σκόραρε στο 65ο λεπτό η Ευφροσύνη Θεοχάρους με πέναλτι.

Η  Νέα Σαλαμίνα Αρτοποιεία Πύργος νίκησε επίσης εκτός έδρας με 4-0 την ΑΕΛ Champions και έφτασε στους 34 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Σκόραραν Άντρη Βιολάρη, Μικαέλλα Χάλιου, Χριστιάνα Σολωμού, Ειρήνη Ανδρέου.

Στους 34 βαθμούς βρίσκεται επίσης η Ομόνοια Λευκωσίας αλλά σε δεκαπέντε αγώνες. Σήμερα η Ομόνοια νίκησε με 5-1 τον Ερμή Απόλλων στο παιχνίδι που προβλήθηκε τηλεοπτικά από τη Cytavision με τη στήριξη της ΚΟΠ.

Τρία τέρματα πέτυχε η Μαρία Αστανιού (17', 41΄, 76') και από ένα γκολ η Olga Iordachiuse (40') και η Μαρινέλλα Παναγιώτου (50'). Για τη φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε η Ραφαέλλα Ανδρέου στο 52ο λεπτό.