Οι αγώνες του Σαββάτου

Σάββατο, 13 Ιανουαρίου 2018

Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνα πανηγυρίζουν ένα από τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Καρλάο.
------------------------------

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη επί του Εθνικού Άχνας με σκορ 3-0 πέτυχε εκτός έδρας η Νέα Σαλαμίνα σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Εθνικό στην προσπάθεια του για αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού ενώ η Νέα Σαλαμίνα, έκανε βαθμολογικό άλμα ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς. Ο Εθνικός έμεινε τελευταίος με 8 βαθμούς.

Ο Καρλαό πέτυχε δύο τέρματα για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο, στο 19ο και στο 27ο λεπτό. Ο Πόλιανετς, λίγο μετά που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε το τελικό 3-0 στο 88ο λεπτό.

Ομόνοια - Ερμής 3-0
Παρέμεινε στο δρόμο των επιτυχιών η Ομόνοια φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο Πρωτάθλημα Cyta.

Η Ομόνοια νίκησε με 3-0 τον Ερμή και ανέβηκε στους 32 βαθμούς αφήνοντας τον Ερμή στους 18. Ο Δημήτρης Χριστοφή πέτυχε δύο τέρματα για την Ομόνοια, στο 5' και στο 64' ενώ ο Ντάρμπισαϊρ είχε πετύχει το 2-0 στο 7ο λεπτό.

ΑΕΚ - Άρης 4-1

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ Λάρνακας επί του Άρη στο "ΑΕΚ Αρένα".

4-1 το σκορ για την ΑΕΚ που ανέβηκε στου 43 βαθμούς και στην πρώτη θέση ενώ ο Άρης έμεινε στους 13 βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Ο Φράγκος άνοιξε το σκορ για τον Άρη στο 26' για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ με τον πρώτο της σκόρερ και πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές που στο 44' πέτυχε το 16ο του τέρμα στη σεζόν.

Ο Καταλά με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για την ΑΕΚ στο 68' για να σκοράρει άλλες δύο φορές ο Τολμές στο 75' και στο 85' διαμορφώνοντας το 4-1, φτανοντας τα 18 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta.