Αποφάσεις Αθλητικού Δικαστή (26/9)

Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2018
Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία κατά του KEITA SEKOU ποδοσφαιριστή του ΕΡΜΗ Αραδίππου που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, γρονθοκόπησε αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A' Φάση περιόδου 2018-2019 ΕΡΜΗΣ Αραδίππου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/16.09.2018 (3η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του MENSAH DANIEL ποδοσφαιριστή της ΑΓΙΑΣ Νάπας που αποβλήθηκε γιατί έπαιξε με υπερβολική δύναμη με τα δύο πόδια σηκωμένα πάνω από το έδαφος με προτεταμένες τις τάπες στα πόδια αντίπαλου ποδοσφαιριστή προσπαθώντας να παίξει την μπάλα  στον αγώνα Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).
Απόφαση:Ποινή αποκλεισμού από δύο αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του HADIL YANISSE ποδοσφαιριστή της ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, ο ποδοσφαιριστής έκανε χρήση βίαιης διαγωγής μετά από τράβηγμα που δέχτηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή, αντέδρασε γυρίζοντας βίαια με τον αγκώνα κάνοντας προσπάθεια να χτυπήσει τον αντίπαλο βίαια χωρίς να σκεφτεί την σωματική ασφάλεια του αντιπάλου κάνοντας χρήση βίαιης συμπεριφοράς στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα – ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από δύο αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του Ιάσωνα Πική ποδοσφαιριστή της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ Αμμοχώστου που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, ο ποδοσφαιριστής αφού δέχτηκε δυνατό μαρκάρισμα αντέδρασε χτυπώντας με δύναμη τον αντίπαλο χρησιμοποιώντας τον αγκώνα στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 A' Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου /16.09.2018 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του MARGINEAN GEORGE COSMIN ποδοσφαιριστή του ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ Μόρφου που αποβλήθηκε γιατί έβρισε τον διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος U17 περιόδου 2018-2019 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΑΡΗΣ Λεμεσού/15.09.2018 (4η Αγωνιστική).
Απόφαση:Ποινή αποκλεισμού από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά:
(1) του ΕΡΜΗ Αραδίππου:
(α) γιατί  η  ομάδα  συμπεριφέρθηκε  απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Πρόστιμο.
(β) για επεισόδια που προκάλεσαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες της ομάδας στο 87ο λεπτό του αγώνα που είχαν ως αποτέλεσμα τη προσωρινή διακοπή για 7 λεπτά του υπό εξέλιξη αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(2)του  Κώστα Καϊάφα προπονητή του ΕΡΜΗ Αραδίππου που αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό του αγώνα για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ενεργό συμμετοχή σε επεισόδια κατά παράβαση των άρθρων 2, 4 (γ) και 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Πρόστιμο.
(3) του  Παναγιώτη Κυθρεώτη προπονητή  τερματοφυλάκων του ΕΡΜΗ Αραδίππου που αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό του αγώνα για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ενεργό συμμετοχή σε επεισόδια κατά παράβαση των άρθρων 2, 4 (γ) και 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
στον  αγώνα  Πρωταθλήματος  CYTA  A’  Κατηγορίας   περιόδου 2018-2019 ΕΡΜΗΣ Αραδίππου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/16.09.2018 (3η Αγωνιστική).

(α) του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας για επεισόδια που προκάλεσαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες της ομάδας στο 87ο λεπτό του αγώνα που είχαν ως αποτέλεσμα τη προσωρινή διακοπή για 7 λεπτά του υπό εξέλιξη αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) του BALTAZAR NUNES BRUNO MIGUEL προπονητή του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας που αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό του αγώνα για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ενεργό συμμετοχή σε επεισόδια κατά παράβαση των άρθρων 2, 4 (γ) και 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(γ) του RAMOS GUILHERME λοιπόν προσωπικό του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας που αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό του αγώνα για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ενεργό συμμετοχή σε επεισόδια κατά παράβαση των άρθρων 2, 4 (γ) και 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΕΡΜΗΣ Αραδίππου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/16.09.2018 (3η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2018-2019 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2018-2019 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού/17.09.2018 (3η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγ  εγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2018-2019.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο  έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο  ποδοσφαιριστών  της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2018-2019 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού/17.09.2018 (3η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2018-2019 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2018-2019 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/16.09.2018 (3η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ F C λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2018-2019 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2018-2019 ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ F C/15.09.2018 (3η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ Λάρνακας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2018-2019.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο  έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο  ποδοσφαιριστών  της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2018-2019 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΑΕΚ Λάρνακας/15.09.2018 (3η Αγωνιστική).

(1) της ΑΓΙΑΣ Νάπας:

(β)  για πρόκληση ζημιών (θρυμμάτισαν τη πόρτα των αποδυτηρίων) κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

(2) του Παναγιώτη Διονυσίου Βοηθού προπονητή της ΑΓΙΑΣ Νάπας που αποβλήθηκε στο 76ο λεπτό του αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου–ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του Ανδρέα Κυριάκου ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ Ζακακίου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε κατά το τέλος και μετά τη λήξη του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου – ΑΕΖ Ζακακίου/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα:

(β) για μη εφαρμογή του συστήματος επαναφοράς της μπάλας (δεν υπήρχαν ball-boys με αποτέλεσμα να παρατηρείται συνεχής καθυστέρηση στην επανέναρξη του αγώνα) κατά παράβαση του  Κεφαλαίου VII άρθρα 34-41 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019

στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα – ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).

(1) του Π. Ο. Ορμήδειας:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

(β) για είσοδο φιλάθλου στον αγωνιστικό χώρο κατά το 96ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

(2) του Μάριου Παρασκευά εφόρου του Π. Ο. Ορμήδειας που αποβλήθηκε στο 95ο λεπτό του αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες προς τον Α’ Βοηθό Διαιτητή του  αγώνα  κατά παράβαση  του  άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από ένα αγώνα και πρόστιμο.

(3) του Παναγιώτη Σπύρου προπονητή του Π. Ο. Ορμήδειας που αποβλήθηκε στο 90 + 10 λεπτό του αγώνα για αντιαθλητική συμπεριφορά (εισήλθε εντός του αγωνιστικού χώρου και πανηγύριζε προκλητικά προς τον πάγκο της αντίπαλης ομάδας) κατά παράβαση  του  άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 Π. Ο. Ορμήδειας – Π. Ο.  Ξυλοτύμπου 2006/15.09.2018 (1η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Ψευδά γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρο 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά – ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου/16.09.2018 (1η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρο 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 A’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 Ε Ν ΘΟΙ Λακατάμειας – ΑΕΛ Λεμεσού/15.09.2018 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του Σωφρόνη Σωφρονίου εφόρου του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τους διαιτητές μετά το τέλος του αγώνα στο χώρο των αποδυτηρίων  κατά παράβαση  του  άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 A’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/15.09.2018 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΓΙΑΣ Νάπας γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2018 και συγκεκριμένα είχε γραμμένα στο φύλλο αγώνα άτομα που δεν ήταν καταχωρημένα στο σύστημα comet στον αγώνα Προαιρετικού Πρωταθλήματος U19 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΑΓΙΑ Νάπα – ΕΛΠΙΔΑ Αστρομερίτη/16.09.2018 (1η Αγωνιστική).

(α) του ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ Μόρφου ότι κατά παράβαση της Προκήρυξης των Πρωταθλημάτων Νέων και Παίδων και την Προκήρυξη της Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019  στον  αγώνα  Πρωταθλήματος U19 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας /16.09.2018 χρησιμοποίησε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή Αντώνη Αλεξάνδρου/201166 και συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής δεν ανήκει στο σωματείο σας

(β) του ποδοσφαιριστή Αντώνη Αλεξάνδρου ότι έλαβε μέρος αντικανονικά ενώ δεν εδικαιούτο να αγωνισθεί στον αγώνα  Πρωταθλήματος U19 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2018-2019 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας /16.09.2018 γιατί δεν ανήκει στο σωματείο σας

*Ο αγώνας Πρωταθλήματος U19 B’ Κατηγορίας περιοδου 2018-2019 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας/16.09.2018 για την τύχη του (1η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ του Εθνικού Άσσιας.

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2018 και συγκεκριμένα είχε γραμμένα στο φύλλο αγώνα άτομα που δεν ήταν καταχωρημένα στο σύστημα comet στον αγώνα Προαιρετικού Πρωταθλήματος U15 περιόδου 2018-2019 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/15.09.2018 (4η Αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 405/2018-2019 ημερομηνίας 05.09.2018 και συγκεκριμένα είχε γραμμένα στο φύλλο αγώνα άτομα που δεν ήταν καταχωρημένα στο σύστημα comet στον αγώνα Προαιρετικού Πρωταθλήματος U14 περιόδου 2018-2019 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου/15.09.2018 (4η Αγωνιστική).
Απόφαση:   Πρόστιμο