Συνεχίζουν χωρίς απώλειες ΑΕΛ και Απόλλων, νίκη και για την ΑΕΚ

Κυριακή, 7 Οκτωβρίου 2018
Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ πανηγυρίζουν ένα από τα τέρματα που πέτυχαν σε βάρος της Αλκής.
------------------------

Χωρίς απώλειες συνεχίζουν στο Πρωτάθλημα Cyta ΑΕΛ και Απόλλωνα.

Πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ΑΕΛ, 5-1 την Αλκή στο Τσίρειο, σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι του ΓΣΠ με 2-0 επί της Ομόνοιας.

Στο Τσίρειο η ΑΕΛ καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, χρονικό διάστημα στο οποίο πέτυχε τέσσερα τέρματα με τους Τεϊξέιρα, Ντα Σίλβα, Χουράδο και Αβραάμ. Μείωσε σε 4-1 η Αλκή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου η Αλκή με τον Φλόρες. Ο Ντα Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 81'.

Στο ΓΣΠ, ο Απόλλων με μεγάλο πρωταγωνιστή το Φακούντο Περέιρα που πέτυχε δύο τέρματα, νίκησε την Ομόνοια με 2-0 και ανέβηκε στους 12 βαθμούς σε τέσσερις αγώνες, αφήνοντας την αντίπαλο του στους έξι βαθμούς, επίσης σε τέσσερις αγώνες.

Ο Περέιρα σκόραρε στο 25' και στο 72' ενώ ο Ντάρμπισαϊρ έχασε πέναλτι για την Ομόνοια στο 63', σουτάροντας ψηλά έξω.

Νίκη και για την ΑΕΚ Λάρνακας, 2-1 εκτός έδρας τον Ερμή, αποτέλεσμα που την ανεβάζει στους επτά βαθμούς σε τρεις αγώνες ενώ ο Ερμής έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Γκονζάλεθ στο 14', ο Ερμής ισοφάρισε με τον Γκουαζίκα στο 4'1 και ο Ακοράν διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 67'.