Ισόπαλο 3-3 το πρώτο φιλικό στην Αρμενία

Τρίτη, 9 Απριλίου 2019
Η Εθνική μας όπως άρχισε το σημερινό παιχνίδι.

Ισόπαλο 3-3 ολοκληρώθηκε το πρώτο φιλικό της Εθνικής μας ομάδας Νέων U19 στην Αρμενία με την αντίστοιχη Εθνική ομάδα της χώρας.

Η Κύπρος παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 3-0 στο σκορ, ισοφαρίστηκε και στο τέλος χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει η ομάδα μας στο αποτέλεσμα της νίκης.

Ήταν το πρώτο φιλικό για τη νέα Εθνική Νέων, που θα αγωνιστεί σε προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της UEFA τον ερχόμενο Νοέμβριο στην Ιταλία.

Ο αγώνας έγινε στο προπονητικό κέντρο της Εθνικής Αρμενίας στο Ερεβάν. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν και σε δεύτερο φιλικό την ερχόμενη Πέμπτη.

Η Κύπρος άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Καραμανώλη στο 47ο λεπτό ο Ράσπας πέτυχε το 2-0. Στο 56' με πέναλτι ο Σαββίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 62' η Αρμενία μείωσε σε 3-1 και στο 67' σε 3-2. Στο 79' ισοφάρισε σε 3-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εθνική μας άρχισε τον αγώνα με τους Σάββα Νικολάου, Θωμά Νικολάου (70' Κωνσταντινίδης), Λευτέρη Χατζηκωνσταντή, Χρίστο Τρύφωνος (60' Φραντζής), Ιάκωβο Σαββίδη (70' Π. Γεωργίου), Ιάσονα Ορφανίδη (70' Θ. Ανδρονίκου), Δημήτρη Ράσπα (85' Ποντικός), Γιώργος Ναούμ (85' Κακουλλής), Ανδρέα Καραμανώλη, Αγάπιο Βρίκκη (70' Χαραλάμπους), Έκτορα Στεφάνου.

Ο προπονητής της Εθνικής Νέων Σάββας Δαμιανού έχει συμπεριλάβει στην αποστολή τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ: Δημήτρης Ράσπας, Χρίστος Τρύφωνος
ΑΕΛ: Μιχάλης Κωνσταντινίδης, Χριστοφόρος Φραντζής
Αγία Νάπα: Ανδρέας Καραμανώλης
ΑΠΟΕΛ: Γιώργος Θεοδουλίδης
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Θωμάς Νικολάου, Λευτέρης Χατζηκωνσταντής
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Στέλιος Ανδρέου
ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας: Ανδρόνικος Κακουλλής, Γιώργος Ποντικός, Παναγιώτης Γεωργίου, Σάββας Νικολάου, Χαράλαμπος Χαραλάμπους
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας: Ιάσονας Ορφανίδης