Ο απολογισμός της πρεμιέρας και η συνέχεια

Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2019
Στιγμιότυπο από το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ της Αναγέννησης με τον Ονήσιλλο Σωτήρας.
-----------------------------------------------

Με μεγάλο ενδιαφέρον και με διαφορετική μορφή άρχισε το φετινό Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων σε δύο ομίλους.

Στον πρώτο όμιλο ο απολογισμός της πρεμιέρας κατέγραψε τρείς νίκες για τους γηπεδούχους και μία για τις φιλοξενούμενες ομάδες (Αγία Νάπα) και συνολικά σημειώθηκαν εννέα τέρματα.

Χρονικά το πρώτο γκολ σημείωσε με πέναλτι ο Σολάρι στο 2ο λεπτό στο νικηφόρο 2-1 του ΑΣΙΛ επί της Ομόνοιας Ψευδά που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα.

Αλκή Ορόκλινης - Άρης 4/10 (18:00)
Αγία Νάπα - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 5/10 (15:30)
Ομόνοια Ψευδά - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 5/10 (15:30)
Ομόνοια Αραδίππου - ΑΣΙΛ 5/10 (15:30)

Στο δεύτερο όμιλο ο απολογισμός της πρεμιέρας κατέγραψε επίσης εννέα τέρματα και σε δύο αγώνες εμφανίστηκε το αποτέλεσμα της ισοπαλίας. Μια νίκη πέτυχαν οι γηπεδούχοι και μια οι φιλοξενούμενοι.

Χρονικά το πρώτο γκολ σημείωσε στο 2ο λεπτό στο νικηφόρο 3-1 της Ξυλοτύμπου επί του Διγενή Μόρφου ο Ιάσωνας Πική. Οι δύο ομάδες ανέβηκαν πέρσι από το Πρωτάθλημα Γ' Κατηγορίας.