Ομόνοια - ΑΕΛ 1-0, Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση 2-2

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου 2019
Η Ομόνοια νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ και με 18 βαθμούς, ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Ανόρθωση η οποία εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Νέα Σαλαμίνα, με την Ανόρθωση να έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ πέτυχε το νικητήριο τέρμα της Ομόνοιας σκοράροντας στο 3ο λεπτό. Αυτή ήταν η 5η νίκη της Ομόνοιας σε 9 αγώνες ενώ η ΑΕΛ εχασε για 3η φορά φέτος και με 14 βαθμούς, έμεινε στην 4η θέση.

Στη Λάρνακα, Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, πέτυχαν από δύο τέρματα και πήραν από ένα βαθμό. Ο Σίμπσον και ο Ράμος σκόραραν στο 3ο και στο 4ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκαλίτσιος έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση στο 65' και ο Ελουντού διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 75'.