ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 1-2, Εθνικός-ΑΕΚ 2-5

Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020
Στο Τσίρειο Στάδιο, στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 2-1 την ΑΕΛ.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Κίνγκσλεϊ και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 67ο λεπτό με τον Αντρέ Τεσέιρα.

Στο 76ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Χουράδο και απέκρουσε ο Τάσος Κίσσας. Στο 85ο λεπτό ο Σίμπσον διαμόρφωσε το 2-1 για τη Σαλαμίνα.

Απο το 58ο λεπτό η ΑΕΛ αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ζντραβκόφσκι.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 5η θέση με 23 βαθμούς, όσους και η ΑΕΛ.

Στους 22 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ η οποία πλησιάζει την πρώτη εξάδα, μετά τη νίκη της με 5-2 επί του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας.

Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ αφού ο Εθνικός είχε προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο (19' Κοστόφσκι, 36' Μαρκόφσκι). Τέσσερα τέρματα πέτυχε ο Τρισκόφσκι (58΄, 81' πεν., 88΄, 89΄)  και με 15, είναι πρώτος σκόρερ στο Πρωτάθλημα Cyta, ένα γκολ πέτυχε ο Φακούντο  (79').

Η αυλαία της 16ης αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή με τον αγώνα της Ομόνοιας με την Πάφο FC που έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα.