Παγκύπριο Κύπελλο Βετεράνων (αποτελέσματα πρεμιέρας)

Τετάρτη, 5 Φεβρουαρίου 2020
Η ΑΕΛ, η κάτοχος του περσινού τίτλου, άρχισε νικηφόρα τη φετινή διοργάνωση.
----------------------------------------------------------------------------

Άρχισε με τη συμμετοχή 26 ομάδων η δράση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κυπέλλου Βετεράνων που διοργανώνεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάτω από την αιγίδα της ΚΟΠ.

Η αυλαία άνοιξε την Τρίτη με τον αγώνα Αχυρώνας Λιοπετρίου - ΘΟΪ Αυγόρου (2-1). Τα τέρματα του Αχυρώνα πέτυχαν οι Πέτρος Χρίστου (10') και Γιώργος Ψύλλου (33'), ενώ για το ΘΟΪ σκόραρε στο 18ο λεπτό ο Κεντέας Αρναούτης.

Σήμερα άρχισε η αγωνιστική δράση και στους άλλους ομίλους.

Στον όμιλο Λάρνακας η Νέα Σαλαμίνα νίκησε στο Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου με 1-0 τις Μικρές Κατηγορίες Λάρνακας / Αμμοχώστου. Το γκολ πέτυχε στο 58ο λεπτό με πέναλτι ο Ανδρέας Παναγιώτου.

Στις 6 Φεβρουαρίου θα διεξαχθεί ο αγώνας ΑΕΚ Λάρνακας - Ανόρθωση (15:30 Αθλητικό Κέντρο Ακαδημιών ΑΕΚ).

Για τον όμιλο Λεμεσού - Πάφου όπου συμμετέχουν οκτώ ομάδες, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποελέσματα:

Ακρίτας Χλώρακας - Άρης 2-1
Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου - Ευαγόρας Πάφου 0-1 (Παναγιώτης Χατζηαντώνης)
ΑΕΛ - Δυναμό Μέσα Γειτονιάς 2-0 (Χρ. Ιωάννου 43', Αν. Νικολάου 50')
Απόλλων Λεμεσού - Απόλλων Αγριδιών*

*Η φιλοξενούμενη ομάδα παρουσιάστηκε μόνο με έξι ποδοσφαιριστές και ο αγώνας δεν έγινε.

Για τον όμιλο Αμμοχώστου η αυλαία της πρεμιέρας άνοιξε την Τρίτη με τον αγώνα Αχυρώνας Λιοπετρίου - ΘΟΪ Αυγόρου που έληξε με 2-1 υπέρ του Αχυρώνα.

Στους σημερινούς αγώνες ΕΝ Παραλιμνίου - Αθηαίνου 1-0 (Γιασεμάκης) και Δάφνη Τρούλλων - Σύνδεσμος Παλαιμάχων Λιβαδιών 0-2 (Κρίστοφερ 20', 56').

Για τον όμιλο Λευκωσίας ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 το ΑΠΟΕΛ. Στο 15ο λεπτό ο Ιερώνυμος Γερολέμου άνοιξε το σκορ και στο 23ο λεπτό ο Τζούλιο Γκαφρασκόλι πέτυχε το 2-0. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο 37ο λεπτό με τον Γιώργο Πέτρου.

Η Ομόνοια Λευκωσίας νίκησε εκτός έδρας με 3-0 τον Χαλκάνορα από τέρματα που πέτυχαν οι Χρήστος Χατζηπαντελίδης (27', 60') και Δημήτρης Μάρης (28').

Στο Κοινοτικό Στάδιο Κοράκου η Σολιά νίκησε με 1-0 τη ΜΕΑΠ με γκολ που σημειώθηκε στο 13ο λεπτό από τον Μάριο Παρίδη.