Πρεμιέρα με ήττα στη Μολδαβία

Σάββατο, 8 Οκτωβρίου 2022
Με ήττα άρχισε την προσπάθεια της η Εθνικής μας στον main round του Παγκοσμίου Κυπέλλου Futsal.

Στο FMF Arena ηττήθηκε με 7-1 από την Μολδαβία, που στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας μπήκαν με καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, δημιουργήσαμε διπλή ευκαιρία με τον Κουλουμπρή και μια προσπάθεια από τον Τσίτσο σταμάτησε στα δοκάρια των Μολδαβών, πριν πάρει μεγάλυτερη έκταση το σκορ.

Το γκολ της Εθνικής μας πέτυχε στο 38ο λεπτό ο Παναγιώτης Σκαρπάρης, που μείωσε σε 7-1.

Κύπρος (Άθως Στυλιανού): Σκαμπύλης, Χατζηγεωργίου, Ελ Κέμπε, Τσίτσος, Κάντζο (αρχική πεντάδα), Κόκκινος, Στυλιανού, Κουλουμπρής, Σκαρπάρης, Λακούφης, Κρέκος, Περέϊρα, Σάββα και αναπληρωματικός τερματοφύλακας ο Στυλιανού.

Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο του Main round όπου συμμετέχουν 36 ομάδες σε 12 ομίλους. Στον elite round θα προκριθούν οι 12 πρώτες ομάδες των ομίλων καθώς και οι καλύτερες 4 δεύτερες ομάδες.

Οι υπόλοιπες οκτώ καλύτερες δεύτερες ομάδες των δώδεκα ομίλων, θα παίξουν σε αγώνες μπαράζ μεταξύ 10 - 19 Απριλίου 2023. Οι αγώνες για τον Elite round θα διεξαχθούν τον Δεκέμβριο του 2023.

Η Κύπρος και η Μολδαβία συμμετέχουν στον πρώτο όμιλο του main round μαζί με την Ισπανία.