Νίκες για Ολυμπιακό και Νέα Σαλαμίνα

Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου 2012
Ο Ενρίκε (δεξιά), πέτυχε δύο γκολ για τον Ολυμπιακό.

Διατήρησε το αήττητό του στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας ο Ολυμπιακός και με τη νίκη του επί του Εθνικού με 3-1 στο ΓΣΠ, έκανε τους βαθμούς του τέσσερεις στη βαθμολογία.
Ο Ολυμπιακός μετρά δύο νίκες και μια ισοπαλία, όμως ξεκίνησε το Πρωτάθλημα με -3 βαθμούς.
Δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες για τον Εθνικό, ο οποίος έμεινε καθηλωμένος στον ένα βαθμό.
Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 10’ με τον Ολιβέιρα. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα πριν τελειώσει το Α’ ημίχρονο με τέρματα των Ενρίκε (19') και Τσιντί (38').
Ο Ενρίκε στο 52’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο στο Πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Ολυμπιακός: Κάπσα, Κάστρο, Νικολάου, Μέρσιο, Ενρίκε (89’ Μπαρμπιέρι), Ρότεμπεργκ (58' Νικολάου), Τσιντί, Σωτηρίου (80' Πελαγίας), Ντε Πίνα, Ντουάρτε, Τιάγκο Κόστα.
Εθνικός: Μάλαρτζ, Αουρέλιο, Σίμοφ, Ηλία (46' Κίσι), Αραμπατζής, Ολιβέιρα, Πογιατζής (46' Μασίνουα), Αλισον, Οσενί, Κενμόγκνε (68' Βαττής), Παϊσάο.
Νέα Σαλαμίνα – Αγία Νάπα 1-0
Πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας για τη Νέα Σαλαμίνα.
Νίκησε στο «Αμμόχωστος» την Αγία Νάπα με 1-0 και πήρε τους πρώτους της βαθμούς ενώ η νεοφώτιστη ομάδα της Αγίας Νάπας έμεινε στον ένα βαθμό.
Το γκολ το οποίο καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Έλιο Ρόκε στο 65ο λεπτό.
Νέα Σαλαμίνα: Κόβατς, Κάρολι, Γκράιμς, Ριμπέιρο, Λαμπρόπουλος, Εγγλέζου, Πιντσέλι, Χατζηπαντελίοδης (80' Σααβένδρα), Γκρέι, Όπερ (71' Σεμέδο), Ρόκε (89' Μορέιρα).
Αγία Νάπα: Χρυσοστόμου, Μπαρμπούδης, Φίλγκειτ, Λούτσιο, Τζίνιο, Κατσιάνα, Σοάρες, Ριέρα (74' Σολωμού), Μαρκίνιο, Κολουκούδιας (60' Κατσής), Νίκιτς (43' Αλφόνσο)