Οι ομάδες που προκρίθηκαν

Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου 2012
Στιγμιότυπο από το 4-0 της Ένωσης επί του Εθνικού Άσσιας στο Μακάρειο Στάδιο.

Ξεκίνησε σήμερα νωρίς το απόγευμα η πρώτη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola Α’, Β’ Κατηγορίας περιόδου 2012 / 2013.

Η Αναγέννηση Δερύνειας απέκλεισε εκτός έδρας τη Δόξα Κατωκοπιάς με 1-0 και προκρίθηκε στους δεκαέξι της διοργάνωσης.

Εισιτήριο πρόκρισης εξασφάλισαν επίσης ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας, Εθνικός Άχνας, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Αλκή, Ολυμπιακός, Ανόρθωση, ΑΕΚ και  Νέα Σαλαμίνα.
Συνοπτικά τα σημερινά τελικά αποτελέσματα:
Αλκή-Ακρίτας Χλώρακας 6-0
Οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 1-0, πέτυχαν τα τέρματα τους με τους Μπακάλ (2), Τσίριλο (2) και Καφού (2).

Εθνικός Άσσιας-ΕΝ Παραλιμνίου 0-4
Πρόκριση της Ένωσης με τέρματα που πέτυχαν οι Οκοτούβα (15', 72'), Ντα Κόστα (43' πεν.) και Κριλιάνοβιτς (83').

ΑΕΖ Ζακακίου-Ολυμπιακός 0-2
Οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την πρόκριση με τέρματα που σημείωσε ο Μάρκος Μιχαήλ στο ξεκίνημα του αγώνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης.

ΑΕΚ Κουκλιών-Εθνικός Άχνας 2-3  (μετά από ημίωρη παράταση)
Πάντος 42', Σολωμού (82') / Πέντα (57'), Παϊσάο (88') και ο Σίμοφ στις καθυστερήσεις της παράτασης

Ονήσιλλος Σωτήρας-Ανόρθωση 0-2
Και τα δύο τέρματα της Ανόρθωσης πέτυχε ο Ζούλα (12', 46')

Δόξα Κατωκοπιάς-Αναγέννηση Δερύνειας 0-1
Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε με την έναρξη του αγώνα ο Φέλιξ

Οθέλλος Αθηένου-Νέα Σαλαμίνα 1-2
Τα τέρματα της φιλοξενούμενης ομάδας πέτυχαν οι Μορέϊρα (49') και Λαμπρόπουλος (62')

Ομόνοια Αραδίππου – ΑΕΚ 0-3
Τα τέρματα της ΑΕΚ στην πρόκριση της Αραδίππου πέτυχε ο Ντάεμεν (47', 82', 90')

Απόλλωνας – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς 5-0
Σκόραραν οι Γκαρσία, Μαρκόφσκι, Ντάντι, Θεοδωρίδης (2). Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με 4-0.

ΑΠΟΕΛ - Χαλκάνορας 8-1
Τα τέρματα των γηπεδούχων που στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 6-0, πέτυχαν οι Σολάρι (3), Χαραλαμπίδης (3), Μπενασούρ και Μάριο Σέρτζιο. Για τον Χαλκάνορα σκόραρε ο Αντωνίου.
Η πρώτη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola θα συνεχιστεί την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου με τον αγώνα του Άρη με την ΑΕΠ και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου με τον αγώνα της Αγίας Νάπας με το Ν&Σ Ερήμης.
Σε αυτή τη φάση του Κυπέλλου δεν συμμετέχουν η Ομόνοια και η ΑΕΛ που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό καθώς και ο Ερμής Αραδίππου και η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας, που αναδείχτηκαν ομάδες fair play σε Α’ και Β’ Κατηγορία αντίστοιχα για την αγωνιστική περίοδο 2011-12.