">

Φιλική ήττα της Εθνικής από τη Φινλανδία

Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2012

Την ήττα γνώρισε σήμερα η Εθνική μας στο τελευταίο παιχνίδι της μέσα στο 2012.

Η διεθνής φιλική αναμέτρηση με την  Εθνικής Φινλανδίας στο Στάδιο ΓΣΠ τελείωσε με 3-0 υπέρ των φιλοξενούμενων, που εκμεταλλεύτηκαν τα  λάθη στην άμυνα μας και ευστόχησαν τρεις φορές.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες οι Φινλανδοί με την αποτελεσματικότητα τους κατάφεραν να πάρουν τη φιλική νίκη

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Pukki  με πλασέ μέσα από την περιοχή και στο 28' με πέναλτι ο Hetemaj πέτυχε το 2-0.

Στην επανάληψη ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής πραγματοποίησε έξι αλλαγές και στα αξιοσημείωτα καταγράφεται η πρώτη παρουσία του Πιέρου Σωτηρίου αλλά και του Μάριου Αντωνιάδη.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να διαφοροποιήσουν τα δεδομένα όμως η μείωση του σκορ δεν ήρθε. Αντίθετα δεχτήκαμε και τρίτο γκολ τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε με σουτ του Kolehmainen έξω από τη μεγάλη περιοχή.

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Σολωμού (63' Πάρπας), Τζούνιορ, Σιέλης, Η. Χαραλάμπους (87' Αντωνιάδης), Ντοπρασίνοβιτς, Νικολάου (46' Δημητρίου), Λαμπάν, Αλωνεύτης (46' Βασιλείου), Χριστοφή (63' Σωτηρίου), Εφραίμ (71' Αρτυματάς).

Στον πάγκο: Α. Χαραλάμπους, Κίσσας, Μαραγκός, Μάστρου.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Maenpaa, Toivio, Ojala, Arkivuo, Uronen, Sparv, Hetemaj, Ring, Riski, Pukki, Hamalainen.

Διαιτητής: Balaj Pavel Cristian (Ρουμανία).
Βοηθοί Διαιτητές: Szekely Zoltan, Avram Valentin Gabriel
4oς Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος.