Ξεκίνησε με νίκη το 2013 η πρωτοπόρος Ανόρθωση.

">

Συνεχίζει τη νικηφόρο πορεία της

Σάββατο, 5 Ιανουαρίου 2013
Τη 14η νίκη της σε 16 αγώνες πέτυχε η Ανόρθωση.
Νίκησε με 3-0 τη Δόξα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και αύξησε τον απολογισμό της στους 44 βαθμούς, έχοντας έξι περισσότερους από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ που εξήλθε ισόπαλο με την Αλκή.
Η Ανόρθωση παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος ενώ η Δόξα, δέχτηκε σήμερα την 9η της ήττα και παρέμεινε στην 7η θέση με 17 βαθμούς.
Ο Γιαν Ρέζεκ με το 11ο του γκολ στο Πρωτάθλημα άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό ενώ ο Ιντζχάκι στο 66΄πέτυχε το 2-0.

Ο Σπαντάτσιο στις καθυστερήσεις έφτασε και αυτός τα 11 τέρματα στο Πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μάστρου, Ίλιτς, Άντιτς, Ζόρζε, Κόλιν, Σπαντάτσιο, Σκοπελίτης, Λαβόρδε (28' Ρονκάτο), Ρέζεκ, Κάλβο (81' Ζούλα), Ιντζχάκι (69' Οχαγιόν)

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Σιόντης, Γουίρ, Κονσεϊσάο, Λεονάρντο, Εντάο, Καστανιέιρα, Τροϊτέιρο, Φοφανά, Κάρλος Αντρέ, Τόι (76' Χριστοδούλου).