Πως έφτασε στον τελικό

Τετάρτη, 21 Μαΐου 2014
Με τη φετινή το ΑΠΟΕΛ φτάνει στις 30 παρουσίες σε τελικούς, τις περισσότερες από τον κατάλογο των 20 ομάδων με παρουσία σε ένα ή περισσότερους τελικούς και μετρά επίσης τις περισσότερες (19) κατακτήσεις τροπαίων.

Το ΑΠΟΕΛ στη διαδρομή των προκριματικών φάσεων έδωσε επτά συνολικά αγώνες και πανηγύρισε έξι νίκες και έφερε μια ισοπαλία.

Α' ΓΥΡΟΣ
Η κλήρωση έφερε στο δρόμο του ΑΠΟΕΛ το Διγενή Ορόκλινης και μετά το 2-2 χρειάστηκε να φτάσει στην ημίωρη παράταση για να εξασφαλίσει την πρόκριση (4-2).

Β' ΓΥΡΟΣ
Απέκλεισε την ΑΕΛ που αγωνίστηκε στον περσινό τελικό της διοργάνωσης. Στον πρώτο αγώνα που έγινε στο Στάδιο ΓΣΠ νίκησε με 1-0 την ομάδα της Λεμεσού και στον επαναληπτικό νίκησε με το ίδιο σκορ.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Στο πρώτο παιχνίδι έφερε ισοπαλία 0-0 στο Στάδιο ΓΣΖ με την Αλκή και στον επαναληπτικό την απέκλεισε στο Στάδιο ΓΣΠ με 3-0.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Στο Στάδιο ΓΣΠ νίκησε με 4-1 τη Δόξα Κατωκοπιάς και στον επαναληπτικό επικράτησε με 4-0. Με συνολικό σκορ 8-1 εξασφάλισε εισιτήριο συμμετοχής για το μεγάλο ραντεβού του τελικού.

Δόξα – ΑΠΟΕΛ…0-4

**Στη διαδρομή για τον τελικό η τεχνική ηγεσία χρησιμοποίησε 28 συνολικά ποδοσφαιριστές. Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής ο Διονύσης Χιώτης με 540 λεπτά και ακολούθησε ο Μοράις με 455 λεπτά.

**Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης με τέσσερα τέρματα και ακολούθησαν με τρία τέρματα οι Μαντούκα και Σιέρινταν. Δύο τέρματα σημείωσε ο Ατόρνο και από ένα τέρμα οι Σαντίν, Ολιβέιρα, Αλεξάνδρου, Μ. Ηλία και Πιπίνης.

**Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ πέτυχε δεκαεπτά συνολικά τέρματα και πιο παραγωγικό ήταν το δεύτερο μέρος των αγώνων της όπου πέτυχε έντεκα τέρματα. Τέσσερα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος των αγώνων της και δύο στη διαδικασία της παράτασης.