Ο Ερμής κατέκτησε τον πρώτο τίτλο

Τετάρτη, 13 Αυγούστου 2014
Ο Ερμής Αραδίππου πανηγύρισε απόψε την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς.

Στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο αγώνα Super Cup με τον οποίο άνοιξε η αυλαίας της νέας ποδοσφαιρικής περιόδου, επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-1.

Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ συμμετείχε στον αγώνα μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και του Κυπέλλου 2013 - 2014 και ο Ερμής λόγω της συμμετοχής του στον τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola.

Ο Ερμής Αραδίππου έλαβε μέρος για πρώτη φορά στο θεσμό και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 17ο δευτερόλεπτο του αγώνα  ο Μπελούσο και στο 90’ το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ζάρκοβιτς.

Το 2-1 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ιωάννης Ταραλίδης.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μάριος Τσαγγάρης με βοηθούς διαιτητές τους Αριστείδη Χρίστου και Ιωάννη Λαζάρου. Επιπρόσθετοι διαιτητές ήταν οι Βασίλης Δημήτριου και Θωμάς Μούσκος και τέταρτος διαιτητής ο Μιχάλης Τσεντής.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Αμορίν, Καρλάο (14΄ Κακά), Σέρτζιο, Αντωνιάδης (62΄ Αλωνεύτης), Μοράις, Βινίσιους, Γκόμες, Εφραίμ (46΄ Αλεξάνδρου), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν.

ΕΡΜΗΣ: Μπογκατίνοφ, Ζάρκοβιτς, Ουόν, Αξέντε (90΄ Παπαθανασίου), Ταραλίδης, Μοράν (48΄ Δημητρίου), Ντε Πίνα, Πάκερ, Μπελούσο (79΄ Παουλίνιο), Παλαζουέλος, Τσίνα.