Η προϊστορία τους

Τρίτη, 7 Απριλίου 2015
Στιγμιότυπο από το παιχνίδι που έγινε στις 30 Οκτωβρίου 2010 και έληξε ισόπαλο 2-2.
-----------------------------------

Μετά την κούρσα του Πρωταθλήματος και το διπλό τους ραντεβού, δύο ομάδες της ΠΑΕΕΚ και του Ακρίτα Χλώρακας θα αναμετρηθούν στον τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola Γ’ – Δ’ Κατηγορίας με στόχο τη διάκριση.

Ο θεσμός που αγκαλιάστηκε με ενθουσιασμό από τις ομάδες των Μικρών μας Κατηγοριών, φέτος συμπληρώνει επτά χρόνια ζωής και τόσο για την ΠΑΕΕΚ όσο και για τον Ακρίτα θα είναι η πρώτη παρουσία σε τελικό.

Στον τελικό των ίσων πιθανοτήτων, όπως χαρακτηρίστηκε από τους προπονητές των διαγωνιζομένων ομάδων, οι πρωταγωνιστές υπόσχονται να προσφέρουν ωραίο θέαμα και να διαφημίσουν με τον καλύτερο τρόπο τις μικρές μας κατηγορίες.

Όπως προαναφέραμε, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν φέτος άλλες δύο φορές στο Πρωτάθλημα Γ’ Κατηγορίας.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου που έγινε στις 25 Οκτωβρίου 2014 στη Λευκωσία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.

Η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ στο 28’ με πέναλτι του Σωτήρη Βούρκου και ο Ακρίτας ισοφάρισε στο 35’ με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου.

Το παιχνίδι που αφορούσε το δεύτερο γύρο έγινε στις 7 Φεβρουαρίου 2015 στη Χλώρακα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-1 με γκολ που σημειώθηκε στο φινάλε.

Η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Παντελή Βασιλείου και ο Ακρίτας πήρε τη νίκη από τέρματα που πέτυχαν οι Ονησίφορος Παχταλιάς (59’) και Νάσος Κωνσταντίνου (90’).

Προϊστορία
Οι δύο ομάδες την αγωνιστική περίοδο 2012 – 2013 αναμετρήθηκαν ξανά στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας. Στη Χλώρακα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής έφεραν ισοπαλία 0-0 και στο παιχνίδι της Λευκωσίας, στο φινάλε του Πρωταθλήματος νίκησε η ΠΑΕΕΚ με το συναρπαστικό 4-3.

Την αγωνιστική περίοδο 2010 – 2011 για το Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορία αναμετρήθηκαν στις 30 Οκτωβρίου 2010 (7η αγωνιστική) και αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στη Λευκωσία. Τότε στον πάγκο της ΠΑΕΕΚ βρισκόταν ο Κώστας Σακκάς και στον πάγκο του Ακρίτα ο Άντρος Πολυδώρου.

Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου που έγινε στις 12 Φεβρουαρίου 2011 στη Χλώρακα.

Την περίοδο 2009 – 2010 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (4η αγωνιστική) νίκησε η ΠΑΕΕΚ με 2-1 και στο δεύτερο γύρο (17η αγωνιστική) είχαμε ισοπαλία 1-1.