Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 3-3 (video)

Σάββατο, 25 Απριλίου 2015

Στιγμιότυπο από τη σημερινή αναμέτρηση. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
----------------

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι το οποίο καθήλωσε τους θεατές, Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 3-3 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας.

Το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην πρώτη θέση με 55 βαθμούς και η Ανόρθωση στην 5η θέση με 48 βαθμούς.

Τρεις φορές προηγήθηκε στο σκορ η Ανόρθωση, ισάριθμες απάντησε το ΑΠΟΕΛ σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδι του φετινού Πρωταθλήματος.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με πλασέ του Γκονζάλβες για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ στο 17' με κεφαλιά του Χαραλαμπίδη μετά από ασταθή απόκρουση του Καμίσκι σε σουτ του Καρλάο.

Από σέντρα του Κάλβο, ο Γκονζάλβες με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για την Ανόρθωση στο 31ο λεπτό και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 48' με σουτ του Εφραίμ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ντε Βινσέντι.

Ο Ανδρέας Μακρής με το 11ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση στο 52' με πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ στο 89' με αυτογκόλ του Τζέισον Δημητρίου. Ο Δημητρίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια να διώξει παράλληλα σέντρα του Τζιμπούρ.

Το ΑΠΟΕΛ είχε τρία δοκάρια, δύο με το Χαραλαμπίδη (20' και 80')  και ένα από προσπάθεια του Χόγκερσον να απομακρύνει την μπάλα μπροστά από τον Τζιμπούρ (36').

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Μασιάς.