Το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το Κύπελλο

Τετάρτη, 20 Μαΐου 2015
Το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε απόψε το τρόπαιο στον 73ο τελικό του Κυπέλλου Coca - Cola.

Σε αγώνα που έγινε στο Στάδιο ΓΣΖ, το ΑΠΟΕΛ νίκησε την ΑΕΛ με 4-2 κατακτώντας το 21ο τρόπαιο Κυπέλλου στην ιστορία του.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Σέμα για να ισοφαρίσει το ΑΠΟΕΛ σε 1-1 με απευθείας μακρινό φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 32ο λεπτό.

Ο Εφραίμ με πλασέ πέτυχε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ στο 45' για να ακολουθήσει και τρίτο γκολ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 53', ενώ ο Ρίισε με απευθείας φάουλ πέτυχε το 4-1 για το ΑΠΟΕΛ στο 60ο λεπτό.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Σιέλης στις καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛΧιώτης, Σέρτζιο, Ρίισε, Καρλάο, Αμορίν, Λάνινγκ, Μοράις, Εφραίμ (65' Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης (69'Γκόμες), Ντε Βινσέντι (86'Αλεξάνδρου), Τζιμπούρ.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Ελευθερίου, Καρλίτος (80'Εντμάρ), Σαμπού, Σιέλης, Σακέτι (56'Ταγκπατζούμι), Ντιαλό, Μπεμπέ, Καλό, Σαρντινέρο, Σέμα (80'Οχένε).

Μετά το τέλος του τελικού, έγινε η απονομή του τροπαίου από τον Πρόεδρο  της ΚΟΠ κ. Κωστάκη Κουτσοκούμνη και το Διευθυντή Χώρας της Coca - Cola Χριστόδουλο Χριστοδουλάκη.