Αποφάσεις Δικαστικής Επιτροπής

Τρίτη, 29 Δεκεμβρίου 2015
Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ κ. Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του διαιτητή Ιάκωβου Τοκκαρή κατά του Αντρέα Σκουρή, ποδοσφαιριστή του ΔΙΓΕΝΗ Ορόκλινης που αποβλήθηκε γιατί έβρισε τους διαιτητές στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΝΙΚΟΣ & ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ερήμης – ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης /19.12.2015
Απόφαση: Αποκλεισμός 3 αγώνες και χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Παναγιώτη Χατζηγεωργίου κατά του Χαράλαμπου Αντωνίου, ποδοσφαιριστή του ΚΟΥΡΡΗ Ερήμης που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον   αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας ΚΟΥΡΡΗΣ Ερήμης – ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου/20.12.2015.
Απόφαση: Χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Κυριάκου Αθανασίου κατά του Νικόλα Κισσονέργη, ποδοσφαιριστή ΑΜΑΘΟΥΣ που αποβλήθηκε   γιατί   έβρισε τον διαιτητή και τον Α’ Βοηθό και δεν αποχωρούσε από τον αγωνιστικό χώρο, μετά την αποχώρηση του πήρε καρέκλα και την έριξε προς τον αγωνιστικό χώρο και όταν πήγε στα αποδυτήρια συνέχιζε να βρίζει τους διαιτητές και μετά το τέλος του αγώνα πήγε στα αποδυτήρια των διαιτητών διαμαρτυρόμενος στον αγώνα   Πρωταθλήματος Γ’   Κατηγορίας ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου Νήσου – ΑΜΑΘΟΥΣ Αγίου Τύχωνα/19.12.2015.
Απόφαση: Αποκλεισμός 5 αγώνες και χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Μάριου Αντωνίου κατά του Κωνσταντίνου Αδάμου, ποδοσφαιριστή του ΕΘΝΙΚΟΥ Λατσιών που αποβλήθηκε   γιατί   έβρισε τον διαιτητή και τον Β’ βοηθό στον αγώνα   Πρωταθλήματος Γ’   Κατηγορίας ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς – ΕΘΝΙΚΟΣ Λατσιών/19.12.2015.

*Καταγγελία του διαιτητή Μάριου Αντωνίου κατά του Χάρη Πρωτοπαπά, ποδοσφαιριστή του ΕΘΝΙΚΟΥ Λατσιών που αποβλήθηκε   γιατί   έφτυσε τον διαιτητή στον αγώνα   Πρωταθλήματος Γ’   Κατηγορίας ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς – ΕΘΝΙΚΟΣ Λατσιών/19.12.2015.
Απόφαση: Αποκλεισμός μέχρι τις 18/12/2016 και χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Ανδρέα Κωνσταντίνου κατά του Ιωακείμ Τούμπα, ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Λάρνακας που αποβλήθηκε   γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα   Πρωταθλήματος U-21 A’ Κατηγορίας ΑΕΚ Λάρνακας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/20.12.2015.

*Καταγγελία του διαιτητή Χαράλαμπου Εφραίμ κατά του Ιάσωνα Ιωάννου, ποδοσφαιριστή της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ που αποβλήθηκε   γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα   Πρωταθλήματος U-21 B’   Κατηγορίας ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιιδών – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ/20.12.2015.

*Καταγγελία του διαιτητή Ευριπίδη Κνέκνα κατά του Κωνσταντίνου Χαριλάου, ποδοσφαιριστή    της    ΑΕΛ (1)       που αποβλήθηκε   γιατί έβρισε αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον αγώνα   Πρωταθλήματος   U-13 (Λεμεσού-Πάφου - Α’ Όμιλος)    ΑΕΛ (1) – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών 2/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα  στον αγώνα Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ΑΕΚ Λάρνακας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα στον αγώνα Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ΑΓΙΑ Νάπα – ΑΕΛ Λεμεσού /20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ  γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 3 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 παράγραφος (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/13.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ για ανάρτηση πανό ακατάλληλο για αθλητικές εκδηλώσεις κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ για πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων των παιδιών επαναφορά της μπάλας (ball boys) κατά παράβαση του Κεφ. VII, άρθρα 38-45 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά του κ. Ανδρέα Χαραλάμπους Γυμναστή της ΕΝΑΔ Πόλης γιατί επέδειξε απρεπή συμπεριφορά προς ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας στο χώρο των αποδυτηρίων μετά την λήξη του Α’ ημιχρόνου στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου /19.12.2015.
Απόφαση: Αποκλεισμός 1 αγώνας και χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία κατά του VIRGIL GALIN CRISTEA, ποδοσφαιριστή του ΟΘΕΛΛΟΥ  για πρόκληση ζημιών στο χώρο των αποδυτηρίων μετά την αντικατάσταση του στο 70 λεπτό στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου /19.12.2015.
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγώνες και χρηματικό πρόστιμο

*Καταγγελία κατά του ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ Μόρφου για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο και γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά του ΚΟΥΡΡΗ γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 13 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 παράγραφος (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας ΚΟΥΡΡΗΣ Ερήμης – ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 A’ Κατηγορίας ΑΕΚ Λάρνακας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 A’ Κατηγορίας ΑΕΚ Λάρνακας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά του κ. Ανδρέα Πετρίδη, προπονητή τερματοφυλάκων του ΑΠΟΕΛ που αποβλήθηκε στο 81ο λεπτό για απρεπή συμπεριφορά προς τον διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 A’ Κατηγορίας ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΑΓΙΑΣ Νάπας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 Β’ Κατηγορίας ΑΓΙΑ Νάπα – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας/20.12.2015.

*Διακοπείς αγώνας Πρωταθλήματος U-21 Γ’ Κατηγορίας  ΕΝΥ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα – ΕΛΠΙΔΑ Ξυλοφάγου/20.12.2015
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 6-0 υπέρ της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

*Διακοπείς αγώνας Πρωταθλήματος U-21 Γ’ Κατηγορίας ΑΜΑΘΟΥΣ Αγ. Τύχωνα – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/20.12.2015
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 5-0 υπέρ της Δόξας Κατωκοπιάς

*Καταγγελία κατά του κ. Γαβριήλ Παναγή φροντιστή ΕΘΝΙΚΟΥ του Άσσιας για απρεπή συμπεριφορά μετά το τέλος του αγώνα προς τον διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 Γ’ Κατηγορίας ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας /20.12.2015.

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ  γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 5 λεπτά στον αγώνα Πρωταθλήματος U-17 Α’ Κατηγορίας ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΓΙΑ Νάπα/19.12.2015.

*Καταγγελία κατά της ΠΕΓΕΙΑΣ 2014 για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U-17 (Όμιλος Λεμεσού-Πάφου) ΠΕΓΕΙΑ 2014 – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/20.12.2015.

*Καταγγελία κατά του ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ Μόρφου γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 15 λεπτά στον αγώνα Πρωταθλήματος U-15 (Όμιλος Λευκωσίας) ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/20.12.2015.