Ο απολογισμός από τη συμμετοχή στο τουρνουά της Ουγγαρίας και η συνέχεια

Τρίτη, 13 Αυγούστου 2019
Στιγμιότυπο από το χθεσινό 1-1 με την Ουγγαρία.
----------------------------

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα Παίδων U17 στο τετραεθνές τουρνουά της Ουγγαρίας που φιλοξενήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο της Ομοσπονδίας της χώρας.

Κόντρα στους διοργανωτές οι νεαροί διεθνείς μας είχαν καλή παρουσία και άγγιξαν τη νίκη, καθώς οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 1-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Μάκης Σεργίδης όπως και στους προηγούμενους αγώνες, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές σε ένα τουρνουά που κατέγραψε ιδιαίτερα χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της τελικής ευθείας της προετοιμασίας μας.

Την πρώτη θέση του τουρνουά κατέκτησε η Κροατία, που επικράτησε με 3-0 της Τσεχίας και έφτσε στις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Εθνική μας προετοιμάζεται ενόψει της συμμετοχής σας στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17. Στον πέμπτο όμιλο θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, τη Σλοβακία και το Γιβραλτάρ και όλοι οι αγώνες θα γίνουν στην Κύπρο μεταξύ 21 - 29 Οκτωβρίου 2019.

Μέχρι τότε η ομάδα μας θα δώσει άλλους τέσσερις φιλικούς αγώνες. Το Σεπτεμβρίου (17 και 19) με την Αρμενία στην Κύπρο και Οκτώβριο (1η και 3) εκτός έδρας με την Ελλάδα.