Εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Λετονίας

Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου 2019
Πανηγυρισμοί μετά το τέλος του αγώνα.

Διεθνή φιλική νίκη επί της Λετονίας πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων. Ο αγώνας έγινε στη Ρίγα και η Κύπρος πήρε τη νίκη με 3-2. Η Εθνική μας ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα που έγινε την περασμένη Τρίτη και στον οποίο έχασε με 3-0 και κατάφερε να πανηγυρίσει την εκτός έδρας νίκη.

Η Μαρία Αστανιού άνοιξε το σκορ στο 19' λεπτό ενώ λίγο μετά το γκολ, η Εθνική μας είχε δοκάρι με την Κορίνα Αδάμου, η οποία ήταν η σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο 61ο λεπτό. Η Αστανιού στο 68' έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Κύπρο ενώ η Λετονία μείωσε με πέναλτι στο 71' με το τελικό 2-3 να διαμορφώνεται στο 83ο λεπτό.

Κύπρος (Ι. Παναγιώτου): Ιωάννα Γεωργίου, Ευθαλία Σιακαλλή, Χρύσω Μιχαήλ (46' Άλκηστη Ξενοφώντος), Χριστιάνα Ζωρζή, Ειρήνη Μιχαήλ, Θέκλα Ανδρέου, Έλενα Αριστοδήμου, Σώτια Μακρή (75' Μαρία Ζαχαρία), Μυροφόρα Αδάμου (90' Ευτέρπη Ηλία), Μαρία Αστανιού (90' Ραφαέλλα Χρυσοστόμου), Κορίνα Αδάμου.