Ιστορική νίκη για την Ομόνοια Ψευδά

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2019
Στιγμιότυπο από το 0-0 της Αραδίππου μεταξύ της τοπικής Ομόνοιας με τον ΑΣΙΛ.
----------------------------------------------------

Με τις αναμετρήσεις της δεύτερης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας.

Η αυλαία άνοιξε χθες με την αναμέτρηση στο Στάδιο N. Papas Group «Αμμόχωστος - Επιστροφή» μεταξύ της Αλκής Ορόκλινης με τον Άρη για τον πρώτο όμιλο, όπου επικράτησε η Αλκή με 1-0.

Ιστορική νίκη για την Ομόνοια Ψευδά που αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Β' Κατηγορία. Από τέρματα που πέτυχαν οι Οκκαρίδης (42'), Πετκόφ (51') και Παναγιώτου (87' πεν.) νίκησε στην έδρα της με 3-2 την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Άλβες Ράμος (81') και ο Ρομό στις καθυστερήσεις.

Οι άλλοι δύο σημερινοί αγώνες του πρώτου ομίλου δεν ανέδειξαν νικητή.

Ο Μάριος Νικολάου στο 50' ανοιξε το σκορ για την Αγία Νάπα, η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα ισοφάρισε στο 69' με τον Αντώνη Κυριαζή και στο 90+3 ο Ελευθέριος Ραφαήλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 90+5 ο Γιώργος Νεοφύτου ισοφάρισε σε 2-2.

Δεύτερος όμιλος
Στο δεύτερο όμιλο ο ΠΟ Ξυλοτύμπου νίκησε με 2-1 την Αναγέννηση Δερύνειας από τέρματα που πέτυχαν οι Αλεξίου (20') και Πικής (84'), ο Βέσλεμ στο 72' το γκολ για τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Ακρίτα Χλώρακας (2-1 τον Οθέλλο) από τέρματα που πέτυχαν οι Τάνο (12') και Μιχάλης Χριστοδούλου (56'). Για τους γηπεδούχους σκόραρε στο 41ο λεπτό ο Μάριος Πουτζιουρή.

Ευρεία νίκη για τον Ονήσιλλο που έφτασε στους τέσσερις βαθμούς μετά το 4-1 επί της ΑΕΖ με πρωταγωνιστή τον Λουιζίνιο Ντα Σίλβα που πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα (22', 26', 60', 90'). Για τη φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε στο 3ο λεπτό ο Γκονζάλες.