Πέρασε στην κορυφή η ΠΑΕΕΚ

Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΠΑΕΕΚ με την Ξυλοτύμπου.

Αγωνιστική δράση είχαμε σήμερα και στο Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας με τις αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής και ο απολογισμός της Τετάρτης δημιούργησε νέα δεδομένα στην πάνω ζώνη.

Η ΠΑΕΕΚ ανέβηκε στην κορυφή με 32 βαθμούς μετά το νικηφόρο 3-0 επί της Ξυλοτύμπου από τέρματα που πέτυχαν οι Φράγκος (16' πεν., 61') και Εσελινκ (90+4) και την ήττα του Οθέλλου Αθηαίνου από τον ΑΣΙΛ στη Λάρνακα με 3-0.

Δύο τέρματα του ΑΣΙΛ πέτυχε ο Αντώνιος Ράνος (25' πεν., 59') και το 3-0 έγινε στο 82ο λεπτό με αυτογκόλ του Καστάνα.

Η σημερινή ήταν η 4η σερί νίκη της ΠΑΕΕΚ και η δέκατη σε σύνολο 16 αγώνων. Οδηγεί πλέον την κούρσα με 32 βαθμούς και ακολουθεί ο Οθέλλος με 31 βαθμούς.

Απώλειες και για τον Άρη που μετά την ήττα από την Αγία Νάπα με 2-0 έμεινε στην 3η θέση με 29 βαθμούς. Τα τέρματα των γηπεδούχων που έφτασαν στους 23 βαθμούς πέτυχαν οι Γιώργος Κολοκούδια (28') και Σαμακέ (84').

Στους 24 βαθμούς και με τρεις αγώνες λιγότερους ο Ακρίτας Χλώρακας μετά το εντός έδρας 2-1 επί της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

Προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Ακαλέ (14') και Ντινίς (17' πεν.) και οι φιλοξενούμενοι που από το 16ο λεπτό έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κυριάκου Κωνσταντίνου, μείωσαν στο 76ο λεπτό με τον Γιώργο Νεοφύτου.

Προηγήθηκε με 2-0 ο Κουρής Ερήμης όμως η Αλκή Ορόκλινης έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και νίκησε με 3-2. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Ανδρέας Ιωάννου (29') και Παναγιώτης Κωνσταντίνου (70').

Η Αλκή μείωσε στο 72ο λεπτό με το Γιώργο Κατσιατή και στο 74ο λεπτό έφτασε στο 2-2 με τον Αλέξανδρο Θεοχάρους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εμμανουήλ Ροβίθης με πέναλτι διαμόρφωσε το 3-2 και η ομάδα του έφτασε στους 24 βαθμούς.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Ονήσιλου Σωτήρας και της Αναγέννησης Δερύνειας. Στο 8ο λεπτό προηγήθηκε η Αναγέννηση με τον Σταυρινό Κωνσταντίνου και στο 78ο λεπτό έγινε το 1-1 με αυτογκόλ του Μοντέιρο.