Έντονος συναγωνισμός στην πάνω ζώνη

Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Κούρης - Διγενής Μόρφου που έληξε με νίκη των γηπεδούχων.

Με τις αναμετρήσεις της 20ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας και ο συναγωνισμός στον όμιλο κορυφής είναι έντονος.

Στοςυ 36 βαθμούς Άρης, ΠΑΕΕΚ και Οθέλλος Αθηαίνου, στους 35 η Αγία Νάπα μετά τα σημερινά αποτελέσματα.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για την ΠΑΕΕΚ επί της Αλκής Ορόκλινης που έφτασε στους 36 βαθμούς, όσους ο Οθέλλος Αθηαίνου που αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ονήσιλο Σωτήρας και ο  Άρης που νίκησε με 1-0 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα από γκολ του Μπάρπαρο στο 55ο λεπτό.

Προηγήθηκε η Αλκή με πέναλτι του Ολατούντζι στο 40ο λεπτό, η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε με τον Κυριακίδη στο 73ο λεπτό και στο 82ο λεπτό ο Εσελίνκ χάρισε τη νίκη με 2-1 στην ΠΑΕΕΚ.

Στην Αθηαίνου ο Ονήσιλος προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Φωτίου (2') και Παπαγεωργίου (13') και ο Οθέλλος ισοφάρισε σε 2-2 με τους Μάρκο Μιχαήλ (26') και Σιαθά (45').

Η Αγία Νάπα συνέχισε την ανοδική της πορεία και με το εκτός έδρας 2-0 επί του ΘΟΪ Λακατάμιας ακολουθεί με 35 βαθμούς. Ο Τσιάρας στο 60ο λεπτό και ο Γουίλιαμ στο 63ο λεπτό πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

Σημειώνεται ότι Άρης (31/3 με Ακρίτα εντός) και Αγία Νάπα (10/3 με Ξυλοτύμπου εκτός) έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.

Προηγήθηκε με 2-0 η Ομόνοια με τέρματα του Ούρος (14', 60'), έχασε πέναλτι και ο ΑΣΙΛ Λύσης έφτασε στο πολύτιμο 2-2 μέσα στην Αραδίππου.

Για τον ΑΣΙΛ σκόραραν οι Ράνος (74' πέναλτι) και Βαλλιάνος (83'). Στους 32 βαθμούς η Ομόνοια, στους 22 ο ΑΣΙΛ.

Στα ψηλά της βαθμολογίας (31 βαθμούς) και ο Αχυρώνας Λιοπετρίου που σήμερα νίκησε με 6-2 τον Ακρίτα Χλώρακας από τέρματα που πέτυχαν οι Σεμιρτζίδης (30' πεν., 65'), Μαρτή 45', Ηλία (55', 61') και Χρίστου (70').

Για τους φιλοξενούμενους που παρέμειναν στους 25 βαθμούς σκόραραν οι Μιχάλης Χριστοδούλου (23') και Αχιλλέας Μιχαήλ (68').