ΑΕΚ-Ανόρθωση 2-1, Απόλλων-Ομόνοια 1-0 (στιγμιότυπα)

Δευτέρα, 5 Απριλίου 2021
O Απόλλωνας  με γκολ του Μπένσκοπ στις καθυστερήσεις (90+2) νίκησε απόψε στο Τσίρειο Στάδιο με 1-0 την Ομόνοια.

Ο σκόρερ μπήκε αλλαγή στον αγώνα και με κεφαλιά διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο.

Η Ομόνοια παραμένει στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς, στη δεύτερη ο Απόλλων με 65 βαθμούς και στην 3η η ΑΕΛ με 62 βαθμούς και με αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΛ θα αγωνιστεί την Τρίτη με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο Στάδιο.

Στο πρώτο παιχνίδι για τον Α'  όμιλο που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, η ΑΕΚ νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ανόρθωση. Στο 2ο λεπτό ο Οκριασβίλι άνοιξε το σκορ και η ΑΕΚ έφτασε στην ανατροπή από τέρματα που πέτυχαν οι Τάντι (60') και Τρισκόφσκι (75').

17:00 Ερμής - Εθνικός Άχνας (Cablenet)

*Αναβλήθηκαν οι αγώνες ΕΝΠ - Πάφος και  Δόξα - Καρμιώτισσα λόγω κρουσμάτων Covid-19 στις ομάδες του Παραλιμνίου και της Καρμιώτισσας.