Κύπρος-Νορβηγία 1-3

Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012
Παρά τη μεγάλη προσπάθεια των διεθνών μας, η Εθνική Κύπρου δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Νορβηγία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
3-1 το σκορ υπέρ των Νορβηγών, οι οποίοι ανάγκασαν την Εθνική μας στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 και την τρίτη ήττα σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στη διοργάνωση.
Η Εθνική Κύπρου προηγήθηκε με 1-0 στο 42’ με όμορφο πλασέ του Στάθη Αλωνεύτη, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αφού ο Χάνγκελαντ ισοφάρισε στο 44’.
Με πέναλτι του Κινγκ στο 81’ η Νορβηγία πήρε προβάδισμα σε 2-1. Το πέναλτι το κέρδισε ο Κινγκ σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Ηλία Χαραλάμπους.
Στο 83’ ο Κινγκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Πριν το δεύτερο γκολ των Νορβηγών, ο Γιώργος Εφραίμ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην Κύπρο ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 11’.
Δοκάρι είχαν και οι Νορβηγοί με το Φόρρεν στο 23’.
Φάσεις και γκολ:

83'
3-1 για τη Νορβηγία με σουτ του Κινγκ μέσα από την περιοχή ύστερα από αντεπίθεση των Νορβηγών.

81' 2-1 για τη Νορβηγία με πέναλτι του Ελιουνούσι.

75' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο με τον Εφραίμ να σουτάρει από καλή θέση μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

71' Δύσκολη απόκρουση του Αντώνη Γιωργαλλίδη με το πόδι σε κοντινή κεφαλιά του Γιένσεν.

55' Αναγκαστική αλλαγη για την Κύπρο στη θέση του τερματοφύλακα. Τραυματισμός του Τάσου Κίσσα και εισοδος στον αγώνα του Αντώνη Γιωργαλλίδη.

44' Άμεση απάντηση από τους Νορβηγούς που ισοφαρίζουν με κοντινό πλασέ του Χάνγκελαντ.

42' 1-0 για την Κύπρο με ψηλοκρεμμαστό πλασέ απο τον Στάθη Αλωνεύτη.

39' Δύσκολη απόκρουση με το πόδι απο τον Κίσσα σε κοντινό πλασέ του Μπράτεν.

23' Δοκάρι για τους Νορβηγούς με κοντινή κεφαλιά του Φόρρεν.

20' Ο Βίνσεντ Λαμπάν από πολύ καλή θέση στην περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα έφυγε έξω.

15' Δυνατό σουτ του Χριστοφή έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

13' Απόκρουση του Κίσσα σε σουτ του Ελιουνούσι μέσα από την περιοχή.

11' Δοκάρι για την Εθνική Κύπρου ύστερα από κεφαλιά του Εφραίμ. Η μπάλα πήγε στο δοκάρι αφού την ακούμπησε ο Νορβηγός τερματοφύλακας.