Ήττα από τη Σερβία

Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2012

Παρά την προσπάθεια των κοριτσιών της Εθνικής Νεανίδων κόντρα στην Εθνική Σερβίας, η ήττα με το ευρύ 10-0 δεν αποφεύχθηκε.

Η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων αλλά και η διαφορά ηλικία ( η Κύπρος αγωνίστηκε ως επί το πλείστον με παίκτριες ηλικίες 16 ετών σε αντίθεση με τη Σερβία που έπαιξε με δεκαοκτάχρονες), ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής και άλλωστε, το σκορ μιλά από μόνο του.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Εθνική μας δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και όλα τα υπόλοιπα στο δεύτερο, χρονικό σημείο στο οποίο ήταν εμφανής η κούραση από την υπερπροσπάθεια και του αγώνα που προηγήθηκε το Σάββατο με την Ιρλανδία.

Χαρακτηριστικά να θυμίσουμε πως στον αγώνα της πρεμιέρας οι Σέρβες νίκησαν με 15-0 τη Λετονία.

Τα γκολ:

Η Σερβία άνοιξε το σκορ με την Νταμιάνοβιτς στο 11' . Ή Στάνκοβιτς πέτυχε το 2-0 στο 19' και η Τρίσιτς το 3-0 στο 28' που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τέρματα των Στάνκοβιτς και Βελίκοβιτς το σκορ έγινε 5-0 στο 52' και στο 54' ενώ η Νταμιάνοβιτς και πάλι, στο 68' πέτυχε το 6-0.

Η Σόπκα στο 74' πέτυχε το 7-0 για τις Σέρβες και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από την Νταμιάνοβιτς στο 78' και στο 80' για το 8-0 και το 9-0. Το 10-0 σημειώθηκε από τη Βελίκοβιτς στο 87'.

ΚΥΠΡΟΣ: Κουτσόφτα, Κουππή, Πίτσιλλου, Αντωνίου, Παφίτη, Κλεοβούλου (72' Παπαπαύλου), Πελοπίδα, Σάββα (56' Γεωργίου), Τουμπή (46'' Βιολάρη), Χαραλάμπους, Σωκράτους.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Ιρλανδία νίκησε τη Λετονία με 11-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

1. Σερβία 25-0 6
2. Ιρλανδία 14-0 6
3. Κύπρος 0-13 0
4. Λετονία 0-26 0

Οι αγώνες του ομίλου ολοκληρώνονται την Πέμπτη. Η Κύπρος θα παίξει με τη Λετονία και η Σερβία με την Ιρλανδία. Οι αγώνες θα αρχίσουν στις 15:00.