Ήττα στο 90' για την Εθνική στην Ελβετία

Σάββατο, 8 Ιουνίου 2013

Απογοήτευση με το τέλος της σημερινής αναμέτρησης.
----------------------

Με γκολ του Σεφέροβιτς στο 90' η Εθνική Κύπρου έχασε με 1-0 από την Ελβετία στη Γενεύη.

Μεγάλη προσπάθεια από τους διεθνείς μας, με το τελικό αποτέλεσμα αλλά και το χρονικό σημείο στο οποίο επιτεύχθηκε το σκορ, να προκαλούν μεγάλη απογοήτευση.

Η Εθνική μας δέχτηκε πίεση από τον αντίπαλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Όμως, με σωστή τακτική, πάθος και αλληλοκάλυψη αλλά και σωτήριες αποκρούσεις του Αντώνη Γιωργαλλίδη, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν μέχρι το 90'

Μάλιστα, στις αντεπιθέσεις, έφτιαξε τις δικές της προϋποθέσεις για γκολ, εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα των Ελβετών, λόγω της μεγάλης βαθμολογικής σημασίας που είχε για αυτούς ο αγώνας.

Τελικά, στο 90', ο Σεφέροβιτς που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή, βρήκε τρόπο να σκοράρει, με τους Ελβετούς να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς, αφού αύξησαν τη διαφορά στην πρώτη θέση του ομίλου.

Παρά την ήττα, οι διεθνείς ποδοσφαιριστές μας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν. Δυστυχώς, η προσπάθεια αυτή δεν τους έδωσε κάποιο βαθμό, τους δίνει όμως μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τους αγώνες που έρχονται το Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο.

*Ντεμπούτο με την Εθνική Ανδρών έκανε στο σημερινό παιχνίδι ο Χάρης Κυριάκου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

7' Ο Αγγελής Χαραλάμπους έδιωξε σε κόρνερ προ της γραμμής πλασέ του Ντρίμιτς.

8' Άπό την εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλιά του Γκαβράνοβιτς, η μπάλα στο δοκάρι της εστίας μας.

24' Δυνατό σουτ του Στόκερ έξω από την περιοχή, λίγο έξω.

32' Σουτ του Ντρίμιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

43' Δύσκολη απόκρουση του Αντώνη Γιωργαλλίδη σε δυνατό σουτ του Σιακίρι.

Β' ημίχρονο:

57' Δύσκολη απόκρουση του Γιωργαλλίδη σε κοντινό σουτ του Γκαβράνοβιτς.

61' Σουτ του Νεκτάριου Αλεξάνδρου, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ του Μπενάλιο.

65' Ο Γιωργαλλίδης αποκρούει σε κόρνερ δυνατό μακρινό σουτ του Στόκερ.

70' Πολύ όμορφη αντεπίθεση από την Εθνική μας, σουτ του Χάρη Κυριάκου από πολύ καλή θέση, η μπάλα λίγο έξω.

82' Ο Γιωργαλλίδης δίωχνει δύσκολα σε κόρνερ κοντινή προβολή του Γκαβράνοβιτς.

87'  Ο Γιωργαλλίδης και  πάλι αποκρούει εντυπωσιακά σουτ του Σιακίρι.

89' Αντεπίθεση με προϋποθέσεις για την Εθνική μας, όμως το  σουτ του Αλεξάνδρου το σταμάτησε εύκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

90΄ Ο Σεφέροβιτς με πλασέ ανοίγει το σκορ για την Ελβετία.

Το 1-0 για την Ελβετία είναι το τελικό σκορ.

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Θεοφίλου (90' Ντοπρασίνοβιτς), Α. Χαραλάμπους, Μερκής, Η. Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μακρίδης, Νικολάου, Αλεξάνδρου, Σωτηρίου, Αλωνεύτης (62' Χ. Κυριάκου).

Στον πάγκο: Μέρτακκας, Αντωνιάδης, Ελευθερίου, Αρτυματάς, Πελαγίας, Μυτίδης, Κυριάκου, Ντοπρασίνοβιτς, Βαττής, Βασιλείου, Κίσσας, Μάστρου.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λιχστάινερ, Ροντρίγκεζ, Φον Μπέργκεν, Τζιουρού, Μπεχράμι (67' Τζεμάιλι), Ίλνερ, Ντρίμιτς (73' Σεφέροβιτς), Στόκερ (77' Μπαρνέτα), Σιακίρι, Γκαβράνοβιτς.

Λόγω τιμωρίας του προπονητή της Εθνικής Ελβετίας Όττμαρ Χίτζφελντ, στον πάγκο βρισκόταν ο συνεργάτης του Μισέλ Πόντ.

Διαιτητής: Paolo Mazoleni (Ιταλία)