Πέμπτη, 29 Αυγούστου 2013
Η αποστολή της Εθνικής Νεανίδων η οποία βρίσκεται στην Ουγγαρία.
-------------------------

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι της Εθνικής Νεανίδων U-19 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας.

Η Εθνική μας στο δεύτερο φιλικό παρουσιάστηκε με καλύτερη εικόνα όμως δεν απέφυγε την ήττα από μια ανώτερη αντίπαλο όπως η Ουγγαρία.

Στην επανάληψη η ομάδα μας αγωνίστηκε με ιδιαίτερο πάθος και στάθηκε ισάξιος αντίπαλος της Ουγγαρίας και θα μπορούσε και για καλύτερο αποτέλεσμα.

Η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ στο 25’ και στο 32’ η Βικτώρια Ζαμπά ισοφάρισε σε 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ουγγαρέζες πήραν ξανά προβάδισμα με πέναλτι και στο 39’ πέτυχαν το 3-1, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

ΚΥΠΡΟΣ:  Έλενα Τάκκα, Χριστίνα Πίτσιλου, Μαρία Θεολόγου, Ραφαέλλα Αντωνίου, Άντρη Βιολάρη, Μαριλένα Γεωργίου (Ελένη Παπαπαύλου), Βικτώρια Ζαμπά (Μικαέλλα Κλεοβούλου), Κυριακή Βασιλείου (Εφρασία Χαραλάμπους), Κωνσταντίνα Παφίτη, Στέλλα Οικονομίδου (Παναγιώτα Δημητρίου), Χαρά Νεοφύτου.
Η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ στο 25’ και στο 32’ η Βικτώρια Ζαμπά ισοφάρισε σε 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ουγγαρέζες πήραν ξανά προβάδισμα με πέναλτι και στο 39’ πέτυχαν το 3-1.

Στο πρώτο φιλικό που έγινε την Τρίτη, η Εθνική μας έχασε με 9-1, με τον Ομοσπονδιακό μας προπονητή Άντρο Βασιλείου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις ποδοσφαιρίστριες που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή.