Ανόρθωση - Ομόνοια 3-1 (video)

Σάββατο, 31 Αυγούστου 2013
Πανηγυρικές στιγμές για τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης. Άλλες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα - πάνω δεξιά.
------------------------------------------------------------

Με μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης επί της Ομόνοιας με 3-1 στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ολοκληρώθηκε το πρώτο χρονικά παιχνίδι του νέου Πρωταθλήματος.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη σημαντική νίκη στις καθυστερήσεις.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ από γκολ του Τζέισον Δημητρίου στο 62' με μακρινό δυνατό σουτ.

Στο 86' ο Γκιγκίεβιτς που μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι,  ισοφάρισε σε 1-1 για την Ομόνοια.

Στις καθυστερήσεις ο Κολαούτι με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα (2-1) στην Ανόρθωση. Προηγήθηκε σουτ του Φοφάνα στο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κολαούτι διαμόρφωσε το 3-1.

Ο προπονητής της Ανόρθωσης Ζόρζε Κόστα εμφανίστηκε χαρούμενος για τη νίκη της ομάδας του και μεταξύ άλλων ανέφερε:

«Είναι μόνο τρεις βαθμοί, έχουμε ακόμα αρκετή δουλειά αλλά πιστεύω σε αυτή την ομάδα. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι και να δουλέψουμε σκληρά στη διακοπή που ακολουθεί».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Ομόνοιας Τόνι Σαβέβσκι ανέφερε μεταξύ άλλων:

« Ήταν ανοιχτό και καλό παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Η Ανόρθωση ήταν πιο τυχερή στα τελειώματα και τις φάσεις. Έπαιξε ρόλο και η ψυχολογία. Μπορούσαμε να προσπαθήσουμε περισσότερο. Βλέπουμε μπροστά και προσπαθούμε για το επόμενο παιχνίδι».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Άντιτς, Αβραάμ, Αλέξα, Δημητρίου, Μάκος, Οχαγιόν, Γκαρσία, Οκκάς (84' Γκριγκαλασβίλι), Φοφάνα (90' Κάλβο), Κολαούτι (90' Σουσιάν).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Σκαραμοτσίνο, Αλαμπί,  Αντράντε, Σοάρες (79' Τέιλορ), Ασίς, Λεάντρο, Εφραίμ (46' Γκιγκίεβιτς), Πλατινί, Σκέμπρι.

Τον αποψινό αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χαράλαμπο Γεωργίου.

Πέρσι στον πρώτο γύρο
Η Ανόρθωση νίκησε στην έδρα της με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Σπαντάτσιο (5' πεν.) και Ρέζεκ (90').