Ήττα στη Νορβηγία

Παρασκευή, 6 Σεπτεμβρίου 2013

Την ήττα με 2-0 γνώρισε απόψε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών από τη Νορβηγία.

Ο αγώνας έγινε στο Όσλο και ήταν για την 7η αγωνιστική του 5ου Προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2014.

Το σκορ διαμορφώθηκε με τέρματα που πέτυχαν οι Elyounoussi (43') και King (65).

Η Εθνική μας δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να βρίσκεται συνεχώς στο δικό της μισό γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε κάπως, έγινε πιο διεκδικητική, όμως, το δεύτερο γκολ των Νορβηγών στο 65'  δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια και το σκορ αυτό, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Κύπρος έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου με 4 βαθμούς ενώ οι Νορβηγοί ανέβηκαν στους 11.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας, την ερχόμενη Τρίτη, στις 21:30 στο ΓΣΠ με τη Σλοβενία.

Η εξέλιξη του αγώνα:

10' Πρώτη καλή φάση για την Κύπρο, με τον Jarstein να αποκρούει διαγώνιο σουτ του Αλωνεύτη.

22' Απόκρουση του Γιωργαλλίδη σε κόρνερ από δυνατό κοντινό σουτ του Hegli.

43' O Elyounoussi με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ, ανοίγει το σκορ για τους Νορβηγούς.

45' Ο Γιωργαλλίδης αποκρούει σε κόρνερ μακρινό δυνατό σουτ του Ruud.

53' Πρώτη αλλαγή για την Κύπρο, ο Πιέρος Σωτηρίου στη θέση του Μάριου Νικολάου.

54' Ο Τζέισον Δημητρίου στη θέση του Χαραλαμπίδη.

54' Ο Γιωργαλλίδης αποκρούει σουτ του Elyounoussi.

57' O Τζέισον Δημητρίου σε θέση βολής από πάσα του Μυτίδη, τον πρόλαβε ο Νορβηγός τερματοφύλακας. Η καλύτερη φάση μέχρι στιγμής για την ομάδα μας.

66' O Joshua King με σουτ μέσα από την περιοχή πετυχαίνει το 2-0 για τη Νορβηγία.

73' Τρίτη αλλαγή για την Κύπρο, ο Αρτυματάς αντί του Ντοπρασίνοβιτς.

ΚΥΠΡΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Γιωργαλλίδης, Θεοφίλου, Μερκής, Τζούνιορ, Αλεξάνδρου, Ντοπρασίνοβιτς (73' Αρτυματάς), Νικολάου (53' Σωτηρίου), Λαμπάν, Αλωνεύτης, Χαραλαμπίδης (54' Δημητρίου), Μυτίδης.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μάστρου, Μέρτακκας, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Α. Χαραλάμπους, Ελευθερίου και Χ. Κυριάκου.

Νορβηγία (Egil Olsen): Jarstein, Hegli, Bjordal, Hangeland, Abdellaoue, Elyounoussi (64' King), Eikrem, Ruud, Gashi, Johansen (75' Jenssen), Braaten (81' Soderlund).

Διαιτητής ήταν  ο Δανός Kenn Hansen με βοηθούς, τους συμπατριώτες του Lars Rix και Jakob Bill. Τέταρτος διαιτητής ο επίσης Δανός Jakob Kehlet.