Ήττα της Εθνικής μας από τη Σλοβενία.

">

Ήττα από τη Σλοβενία

Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2013

Το πρώτο γκολ των Σλοβένων στο σημερινό 2-0 επί της Εθνικής μας στο Στάδιο ΓΣΠ. Άλλες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα (πάνω δεξιά).
---------------------------------------------------------------------------------------

Την ήττα με 2-0 από τη Σλοβενία γνώρισε απόψε  η Εθνική μας στο Στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014.

Οι Σλοβένοι μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα έφτασαν στους δώδεκα βαθμούς και κυνηγούν πλέον με αξιώσεις τη δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ.

Η Εθνική μας παρέμεινε στην τελευταία θέση και μετά από οκτώ αγώνες έχει να επιδείξει απολογισμό τέσσερις βαθμούς.

Καλύτερη παρουσία από τους διεθνείς μας στο δεύτερο ημίχρονο όπου δημιούργησαν τις προύποθέσεις για να σκοράρουν.

Η εξέλιξη του αγώνα
Λίγο μετά τη σέντρα και συγκεκριμένα στο 2' μακρινό σουτ του Ηλία Χαραλάμπους έφυγε άουτ.

Στο 11' ο Γιωργαλλίδης αποκρούει σωτήρια το κοντινό σουτ του Νοβάκοβιτς όμως στο επόμενο λεπτό ο Σλοβένος δεν αστόχησε και μετά από γρήγορη επίθεση  και αδράνεια στην άμυνα μας από κοντά έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-0).

Στο 30' νέα σωτήρια απόκρουση του Γιωργαλλίδη μετά από αντεπίθεση των Σλοβένων.

Η επανάληψη
Η Εθνική μας στην επανάληψη παρουσιάστηκε με καλύτερο πρόσωπο και δημιούργησε ευκαιρίες για να μπει στη διεκδίκηση του κέρδους.

Στο 48' σουτ του Μακρίδη από πλάγια θέση αποκρούει με τα πόδια ο Handanoviv.

Στο 52' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το 1-1. Μετά από λάθος των Σέρβων έκλεψε ο Μακρίδης που έστειλε τη σέντρα και ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου από εξαιρετική θέση με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 75' μετά από πάσα του Αλεξάνδρου ο Λαμπάν από εξαιρετική θέση έστειλε το σουτ όμως ο Handanoviv έπεσε σωστά και απεσόβησε το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 80' μετά από προσπάθεια του Νοβάκοβιτς ο Ilicic διαμόρφωσε το 2-0 για τη Σλοβενία.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Γιωργαλλίδη, Μερκή, Σωτηρίου, Ντοπρασίνοβιτς (68' Μ. Νικολάου), Τζούνιορ, Λαμπάν, Θεοφίλου (46' Δημητρίου), Ελευθερίου (33' Χαραλαμπίδης), Χαραλάμπους, Αλεξάνδρου, Μακρίδη.

Η Σλοβενία ξεκίνησε με τους Handanoviv, Brecko, Ilic, Cesar, Struna, Mertlj, Kampl, Birsa, Kirm, Ljubijankic, Novakovic.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γάλλος Ruddy Buquet με βοηθούς τους συμπατριώτες του Guillamue Debart και Nicolaw Danos.

Σε άλλο παιχνίδι του ομίλου μας που τελείωσε νωρίτερα  η Ελβετία κέρδισε  εκτός έδρας με 2-0 τη Νορβηγία. Εξάλλου η Ισλανδία νίκησε με 2-1 την Αλβανία.