Φιλική ήττα για την Εθνική Γυναικών

Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2014

Η αποστολή της Εθνικής Γυναικών η οποία βρίσκεται στην Αθήνα.
---------------------

Με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών γνώρισε φιλική ήττα με 3-0 από την αντίστοιχη της Ελλάδας σε αγώνα που έγινε σήμερα το απόγευμα στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά στην Αθήνα.

Η Κόγκουλη στο 7' και το 28' καθώς και η Μοσκοφίδου στο 34' πέτυχαν τα γκολ της Εθνικής Ελλάδας.

Σαφώς βελτιωμένη η Εθνική  μας στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με τις Βιολάρη, Αντωνίου και Νεάρχου χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει στο σκορ.

ΚΥΠΡΟΣ (Α. Βασιλείου): Μ. Χρίστου (58' Μ. Νικολάου), Α. Μιχαήλ, Μ. Πιερή, Δ. Χατζηβασίλη, Α. Βιολάρη, Σ. Αντωνίου (58' Γιάννου), Λ. Χρυσοστόμου (46' Χ. Νεοφύτου), Ξ. Γεωργίου (68' Παπαδοπούλου), Μ. Γεωργίου (65' Νεάρχου), Μ. Ιωάννου (58' Χ. Χαραλάμπους), Γ. Αντωνίου (Φ. Αντωνίου).

ΕΛΛΑΔΑ: Παπακωνσταντίνου, Παπαδοπούλου, Μήτκου, Σιδηρά, Μοσκοφίδου, Κακαμπούκη, Κόγγουλη, Κυδωνάκη, Γρηγορίου, Χατζηγιαννίδου, Αδαμάκη.

Το σημερινό ήταν το πρώτο διεθνές φιλικό για την Εθνική Γυναικών μέσα στο 2014. Το φιλικό στην Ελλάδα θα ακολουθήσουν δύο φιλικά στο Λουξεμβούργο τον Απρίλιο.

Η Εθνική Ελλάδας συμμετέχει στον 5ο Προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών 2015 και τον Απρίλιο δίνει επίσημο αγώνα με την Πορτογαλία.