Κύπρος - Μπαχρέιν 1-0

Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2015
Η Φλορα Αντωνίου πανηγυρίζει για το νικητήριο γκολ που πέτυχε. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά. Φωτογραφίες διαθέσιμες για τα ΜΜΕ στην ιστοσελίδα www.sportimages.com.cy
-----------------------

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική  μας ομάδα των Γυναικών στο 1ο Aphrodite Cyprus Cup.

Σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του Β' ομίλου, νίκησε με 1-0 το Μπαχρείν και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στη διοργάνωση.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Εθνική μας με το τελικό σκορ να την αδικεί αφού χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια με την Χριστιάνα Σολωμού στο δεύτερο ημίχρονο ενώ ευκαιρίες να σκοράρουν έχασαν επίσης η Χατζηβασίλη, η Σκεύη Αντωνίου, η Μαριλένα Γεωργίου, η Γιάννου και η Σκεύη Αντωνίου.

Το τέρμα που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα το πέτυχε με όμορφο πλασέ στο 35ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα της Γιάννου η Φλορεντία Αντωνίου στο 35ο λεπτό.

Κύπρος (Α. Βασιλείου):  Εύα Κουτσόφτα, Ξένια Γεωργίου, Μαργαρίτα Σοφοκλέους, Δήμητρα Χατζηβασίλη, Μαρία Ιωάννου (70' Σάρα Παπαδοπούλου), Άντρια Μιχαήλ, Μαριλένα Γεωργίου (70' Σκευη Αντωνίου), Χριστιάνα Σολωμού, Φλωρεντία Αντωνίου (80' Χαρά Νεοφύτου), Λουγκριτία Χρυσοστόμου (86' Β. Ζαμπά) και Ελένη Γιάννου (86' Έλενα Νεάρχου).

Δεν αγωνίστηκαν η Μανταλένα Χρίστου και η Μαρία Θεολόγου ενώ εκτός αποστολής έμειναν λόγω τραυματισμού η Άντρη Βιολάρη και η Κωνσταντίνα Παφίτη καθώς επίσης και η Κλεοβούλα Σταύρου και η Άντρια Κιρκίνη.
Για το δεύτερο όμιλο στον οποίο αγωνίζεται και η Εθνική μας, η Μάλτα θα αντιμετωπίσει στις 15:00 επίσης στην Πέγεια το Αζερμπαϊτζάν.
Το σημερινό πρόγραμμα του πρώτου ομίλου (Δημοτικό Στάδιο Πέγειας):
Ελλάδα – Λίβανος 14-0
Λετονία – Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 2-0
Στη φάση των ομίλων, η οποία θα ολοκληρωθεί την Κυριακή, η κάθε ομάδα θα δώσει τρεις αγώνες. Την ερχόμενη Τετάρτη 18 Μαρτίου θα γίνουν οι αγώνες για την τελική κατάταξη των ομάδων στο Τουρνουά, με τις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο να αγωνίζονται για την πρωτιά, τις δεύτερες για τις θέσεις 3-4, τις τρίτες για τις θέσεις 5-6 και τις τέταρτες για τις θέσεις 7-8.