Εθνική Νεανίδων - Μολδαβία 1-2

Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2015

Οι ποδοσφαιρίστριες της Εθνικής Νεανίδων την ώρα του Εθνικού ύμνου.
------------------------------------

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Εθνική Νεανίδων U-19 για μια διεθνή νίκη στον 7ο πρόκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική, έχασε με 2-1 από τη Μολδαβία, σε ένα αγώνα που ήταν καλύτερη και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 80ο λεπτό.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 55'  με πέναλτι της Παναγιώτας Δημητρίου. Το πέναλτι κέρδισε η Κυριακή Βασιλείου που ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια, η Εθνική μας έλεγχε τον αγώνα και έχασε κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Μολδαβές ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό με την Arnautu και πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 90ο λεπτό με την Culcitchi.

Κύπρος (Άντρος Βασιλείου): Μαρία Ματθαίου, Μαρία Θεολόγου, Σταυρούλα Σοφοκλέους, Φιλίππα Σάββα, Αγγελίνα Ιωάννου (46' Αθηνά Χρυσοστόμου), Κυριακή Βασιλείου, Άννα Σωτήρη, Στέλλα Οικονομίδου (86' Ειρήνη Ανδρέου), Ηλιάνα Αντωνίου, Αντωνία Αριστείδου (41’ Παναγιώτα Δημητρίου).

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Gurbanova από το Αζερμπαϊτζάν.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, Ολλανδία και Ιταλία εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και προκρίθηκαν στον elite round, η Ολλανδία ως πρώτη και η Ιταλία ως δεύτερη.