Νίκη με ανατροπή

Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016
Οι ποδοσφαιρίστριες της Εθνικής μας πανηγυρίζουν το πρώτο τέρμα της Σολωμού. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα δεξιά.
--------------------------------------
Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στην πρεμιέρα του 2ου Aphrodite Cyprus Cup.

Σε αγώνα που έγινε στο Κοινοτικό γήπεδο Παρεκκλησιάς, η Κύπρος πήρε τη νίκη με  μετά από πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάλιστα, η Κύπρος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 60ο λεπτό, όμως, αντέδρασε άμεσα, ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Αφού προηγήθηκαν δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για την Κύπρο στο 45΄ με τη Λουγκριτία Χρυσοστόμου και στο 55' με την Άντρη Βιολάρη, η Λιθουανία προηγήθηκε στο σκορ στο 60ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά, η Κύπρος ισοφάρισε με πέναλτι της Σολωμού στο 62΄, μετά από ανατροπή της Φλωρεντίας Αντωνίου.

Στο 64' η Ελένη Γιάννου με κοντινό πλασέ μετά από πάσα της Λουγκριτίας Χρυσοστόμου πέτυχε το 2-1 για την Κύπρο.

Η Χριστιάνα Σολωμού με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση πέτυχε το 3-1 για την Εθνική μας στο 79'.

Κύπρος (Άντρος Βασιλείου): Μανταλένα Χρίστου (87' Εύα Κουτσόφτα), Χριστιάνα Σολωμού (87΄Σάρα Παπαδουπούλου), Δήμητρα Χατζηβασίλη (87' Ηλιάνα Αντωνίου), Μαργαρίτα Σοφοκλέους, Χριστίνα Ιορδάνους, Ελένη Γιάννου (75' Εύη Ιωνά),  Μαριλένα Γεωργίου (46΄Φιλίππα Σάββα), Άντρια Μιχαήλ, Φλωρεντία Αντωνίου (75' Βικτώρια Ζαμπά), Άντρη Βιολάρη, Λουγκριτία Χρυσοστόμου (75' Σκεύη Αντωνίου).
Επόμενος αντίπαλος της Κύπρου, αύριο στις 12:00 το μεσημέρι, επίσης στο Κοινοτικό Παρεκκλησιάς η Εσθονία η οποία σήμερα έχει ρεπό.