Κύπρος - Εσθονία 1-0

Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016
Νέα καλή εμφάνιση και δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στη 2η αγωνιστική του Aphrodite Cup.

Σε αγώνα που έγινε στο Κοινοτικό Παρεκκλησιάς, η Εθνική μας πήρε τη νίκη με 1-0 και έφτασε τους 6 βαθμούς στη διοργάνωση σε δύο αγώνες.

Το τέρμα που καθόρισε το αποτέλεσμα το πέτυχε η Βικτώρια Ζαμπά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 65ο λεπτό.

Ο αγώνας ήταν ισοδύναμος και φάνηκε από το ξεκίνημα πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Τελικά, η Εθνική μας κατάφερε να φτάσει στη νίκη η οποία αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία αφού ήταν το δεύτερο παιχνίδι σε διάστημα 24 ωρών ενώ η Εσθονία σήμερα άρχισε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Στο 20ο λεπτό η Εθνική μας είχε δοκάρι μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ της Άντρης Βιολάρη ενώ δοκάρι είχε και η Εσθονία στο ξεκίνημα του αγώνα..

Κύπρος (Άντρος Βασιλείου): Μ. Χρίστου, Ε. Ιωνά (46' Φ. Αντωνίου), Μ. Σοφοκλέους, Σ. Αντωνίου (87' Δ. Χατζηβασίλη), Χ. Ιορδάνους, Α. Μιχαήλ. Χρ. Σολωμού, Ε. Νεάρχου (46' Ε. Γιάννου), Β. Ζαμπά (75' Φ. Σάββα), Λ. Χρυσοστόμου (87' Μ. Αντωνίου), Α. Βιολάρη (80' Ν. Χατζηβασίλη).
Στον άλλο σημερινό αγώνα,  η Λιθουανία νίκησε με 3-2 τη Μάλτα.