Εθνική Γυναικών - Μάλτα 1-0

Τρίτη, 15 Μαρτίου 2016

Πανηγυρισμοί για το τέρμα που πέτυχε η Σκεύη Αντωνίου στο 77ο λεπτό. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
---------------------------

Τρίτη νίκη για την Εθνική Γυναικών σε ισάριθμούς αγώνες στο διεθνές τουρνουά Aphrodite Cup που διεξάγεται στη Λεμεσό.

Σε αγώνα που έγινε σήμερα το μεσημέρι, νίκησε τη Μάλτα με 1-0 και με εννέα βαθμούς προηγείται στη βαθμολογία της διοργάνωσης. Αύριο ο τελευταίος και καθοριστικός αγώνας για την πρώτη θέση με την Εθνική μας να αγωνίζεται στις 15:00 με το Ισραήλ.

Ο αγώνας θα γίνει στο κοινοτικό γήπεδο Παρεκκλησιάς και η Κύπρος χρειάζεται ένα βαθμό για να τερματίσει πρώτη αφού το Ισραήλ νίκησε σήμερα 2-0 την Εσθονία και ανέβηκε στους 7 βαθμούς.

Ο αγώνας σήμερα ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σκόρερ για την ομάδα μας η Σκεύη Αντωνίου στο 77ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από πάσα τους Λ. Χρυσοστόμου. Η Αντωνίου είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα λίγο προηγουμένως.

Η αναμέτρηση έγινε κάθως από αντίξοες καιρικές συνθήκες με βροχή και αέρα. Από την αρχή φάνηκε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, με την ομάδα μας να δείχνει στα τελευταία στάδια του αγώνα περισσότερες αντοχές και θέληση για τη νίκη, πετυχαίνοντας τελικά το μεγάλο της στόχο.

Κύπρος (Α. Βασιλείου): Μ. Χρίστου, Μ. Σοφοκλέους, Δ. Χατζηβασίλη, Α. Βιολάρη (90' Μ. Παναγιώτου), Α. Μιχαήλ, Φλ. Αντωνίου (79' Μ. Γεωργίου), Λ. Χρυσοστόμου (90' Μ. Ιωάννου), Β. Ζαμπά (57' Σκ. Αντωνίου), Ε. Γιάννου, Χρ. Σολωμού, Ξ. Γεωργίου (90' Σ. Παπαδοπούλου).

Στους δύο πρώτους αγώνες της στη διοργάνωση η Κύπρος νίκησε με 3-1 τη Λιθουανία και με 1-0 την Εσθονία. Τέσσερις βαθμοί ο απολογισμός της Μάλτας η οποία εξήλθε ισόπαλη 1-1 με το Ισραήλ, έχασε με 3-2 από τη Λιθουανία και νίκησε με 2-0 την Εσθονία. Με το σημερινό αγώνα η Μάλτα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά.