Κυριακή, 27 Μαρτίου 2016

Πανηγυρισμοί στις Apollon Ladies για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
-------------------

Την κατάκτηση του 8ου Κυπέλλου Γυναικών στις ιστορία της πανηγυρίζει από σήμερα η Γυναικεία ομάδα του Απόλλωνα.

Οι Apollon Ladies νίκησαν στον τελικό που έγινε στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" τη Λευκοθέα με 5-1 και έκλεισαν ιδανικά την χρονιά, κατακτώντας το νταμπλ, που είναι το όγδοο συνεχόμενο.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Σιδηρά άνοιξε το σκορ με σουτ από πλάγια θέση για να πετύχει το 2-0 για τις Apollon Ladies η Άντρη Βιολάρη με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 13ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Λευκοθέα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1 με την Εύη Ιωνά στο 20ο λεπτό με ατομική προσπάθεια και πλασέ ενώ λίγο αργότερα η Άντρια Μιχαήλ είχε σουτ στο δοκάρι για τη Λευκοθέα.

Η Κκέλι με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα της Σιδήρα πέτυχε 3-1 για τις Apollon Ladies στο 36΄ ενώ στο 53ο λεπτό σκόραρε και η Φλόρα Αντωνίου με κοντινό πλασέ μετά από πάσα της Βιολάρης, διαμορφώνοντας το 4-1.

Στο 75ο λεπτό η Βιολάρη είχε σουτ στο δοκάρι για τις Apollon Ladies για να διαμορφώσει το τελικό 5-1 η Σιδήρα με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 90ο λεπτό.

Apollon Ladies (Τάσος Κυριάκου): Κουτσόφτα, Σοφοκλέους, Μολίν, Κκέλι, Κουσιέρι (90' Μ. Ζαχαρίου), Σολωμού, Βιολάρη, Κυνοσίδου, Σιδηρά, Φ. Αντωνίου (89' Η. Αντωνίου), Ιωάννου.

Λευκοθέα (Άγγελος Γρηγορίου): Ματθαίου, Ρήγα (90' Θεοφίλου), Παπαπαύλου (78' Μ. Παναγιώτου), Μιχαήλ, Τουμάζου, Ιουσάν, Τουμπή (46' Μοδέστου), Ιωνά, Παπαδοπούλου, Γεωργίου, Σοφοκλέους.

Τον τελικό διαιτήτευσε η Σοφία Καραγιώργη με βοηθούς τη Νίκη Καραγιώργη και τη Μαρία Χριστοδούλου. 4ος διαιτητής ήταν ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή και παρατηρητής ο Παναγιώτης Γερασίμου.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε απονομή τροπαίων και μεταλλίων τόσο στην Κυπελλούχο ομάδα των Apollonn Ladies όσο και στην φιναλίστρια ομάδα της Λευκοθέας από τον αντιπρόεδρο της Επιτροπής Γυναικείου ποδοσφαίρου της ΚΟΠ κ. Κώστα Σοφρωνίου.