Ήττα από την Σκοτία

Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2016
Οι δύο ομάδες πριν την έναρξη του σημερινού αγώνα. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
----------------------------------------------

Βαριά ήττα για την Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων από την Σκοτία, σε αγώνα για τη αγωνιστική του 4ου προκριματικού ομίλου που διεξάγεται στην Αλβανία.

Η Σκοτία πήρε τη νίκη με 8-0, σκορ που δείχνει και τη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου από γκολ της Gallacher στο 33'. Στο χρονικό αυτό διάστημα η Εθνικη  μας στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, περιόρισε τον αντίπαλο και έδειχνε ότι μπορούσε να αντεπεξέλθει κόντρα σε ένα πολύ ανώτερο αντίπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Σκοτίας μπήκε πολύ δυνατά και εκμεταλλευόμενη και την κούραση της ομάδας μας από την υπερπροσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να δώσει διαστάσεις στη νίκη της.

Μέσα σε διάστημα 13 λεπτών, οι Σκοτσέζες πέτυχαν πέντε τέρματα και το σκορ, από το 56ο λεπτό μέχρι το 69ο, ανέβηκε από το 1-0 στο 6-0.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Whyte (56', 66΄), Gallagher (61'), Brown (64') και Boyce (69').

Στο 79ο λεπτό η Cornet πέτυχε το 7-0 για να διαμορφώσει το τελικό 8-0 η Kerr στο 80'.

Στην πρώτη αγωνιστική, η Σκοτία είχε νικήσει την Αλβανία με 11-0 ενώ η Κύπρος είχε χάσει με 3-0 από τη Σερβία.

Την ερχόμενη Δευτέρα η Κύπρος θα παίξει με την Αλβανία και η Σκοτία με τη Σερβία.

Κύπρος (Α. Βασιλείου): Α. Χρυσάνθου, Χ. Διονυσίου, Α. Πανταζή, Κ. Παναγιώτου, Α. Αριστείδου, Η. Αντωνίου, Ε. Θεοχάρους (46' Π. Θεοφίλου), Φ. Σάββα, Ειρ. Ανδρέου (71' Χ. Χαραλάμπους), Στ. Αντωνίου,  Α. Χρυσοστόμου (46' Δ. Χρυστοστόμου)

Στον πάγκο: Νάσια Γεωργίου,  Δάλια Χαραλάμπους, Μάρθα Αυγουστή,  Χρ. Αχεριώτη.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Kateryna Zora από την Ουκρανία.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Σερβία νίκησε την Αλβανία με 9-0.