Ο Απόλλωνας επικράτησε στον αποψινό τελικό του ΑΠΟΕΛ με 2-1 και κατέκτησε το Κύπελλο Κόκα-Κόλα για την αγωνιστική περίοδο 2009/2010. Συναρπαστικός ο τελικός, που κρίθηκε από το γκολ του Μερκή 17 λεπτά πριν από το φινάλε.
Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλισμένη θέση για τις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ, το αποτέλεσμα του τελικού καθόρισε όμως την τελική κατάταξη σε σχέση με τις ημερομηνιές των αγώνων που θα δώσουν.
Στο μεγάλο ραντεβού που διεξήχθη στο κατάμεστο Στάδιο ΓΣΖ, οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ λίγο μετά το πρώτο σφύριγμα του Ρομπέρτο Ροζέτι με πρωταγωνιστή τον Μπανκούρα, μετά από σέντρα του Νούνιεζ.
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ
Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και στο 23’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) με σκόρερ τον Ζεβλάκοφ.
Το τελικό 2-1 στον συναρπαστικό τελικό της Λάρνακας διαμόρφωσε ο Γιώργος Μερκής στο 73’ με κεφαλιά.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σβαλόφσκι, Λόπεζ, Σεγκάρες, Μερκής, Σάλες, Κιντέρος, Οσενί, Μπανκούρα (89' Σταύρου), Ατόρνο (76' Λάϊ), Αβραάμ (81' Νεβά), Νούνιεζ.
ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Χατζί (81' Αλεξάνδρου), Μπρούερς (88' Μαρσίνιο), Κόντης, Μιχαήλ (81' Παουλίστα), Μοραίς, Πίντο, Κοσόφσκι, Χαραλαμπίδης, Ζεβλάκοφ.